24 sty 2015

Lawina porwała dwóch turystów w Tatrach Słowackich

Lawina porwała dwóch turystów w Tatrach Słowackich

W rejonie Doliny Małej Zimnej Wody zeszła dziś lawina, napotykając na swojej drodze dwóch turystów. Jednemu nic się nie stało, drugi doznał urazu nogi i kręgosłupa. 

 

W godzinach obiadowych Horska Zachranna Sluzba otrzymała wezwanie o pomoc w Dolinie Małej Zimnej Wody. Spontaniczna „pyłowa” lawina uwolniła się prawdopodobnie aż z Żółtej Ściany i złapała na szlaku dwóch turystów. Jednemu nic się nie stało, drugi zleciał ok. 150 metrów, doznając urazów nogi i kręgosłup, a także ran szarpanych.

W pobliżu miejsca zdarzenia znajdowała się wieksza liczba osób, które natychmiast udzieliły pomocy poszkodowanemu i powiadomiły ratowników. Niestety, warunki pogodowe nie pozwalały na zorganizowanie akcji z użyciem śmigłowca, konieczne było dotarcie na miejsce drogą naziemną.

37-letni mężczyzna został zwieziony saniami i skuterem do siedziby HZS w Starym Smokowcu.

Schemat lawiny/www.hzs.sk

Ratownicy ostrzegają, że świeży śnieg jest zwiewany przez wiatr i bardzo nierównomiernie rozłożony. Szczególnie na ścianach o południowej i wschodniej ekspozycji pokrywa śnieżna może być mało stabilna. Zagrożenie lawinowe w najbliższym czasie będzie wzrastać. 

Źródło: www.hzs.sk

Tagi: HZS lawina


Powiązane artykuły