28 gru 2020

Lawina pod Rysami zabrała turystów w dół żlebu – relacja świadka wypadku

Lawina pod Rysami zabrała turystów w dół żlebu – relacja świadka wypadku
fot. Kallerna/Wikipedia.org

Zamieszczamy relację z wczorajszego groźnego wypadku pod Rysami.

 

Oto kilka słów dotyczących zdarzenia przesłanych przez Benedykta:

„Wybraliśmy się wczoraj we dwójkę z kolegą na Rysy, po drodze dołączył do nas pojedynczy turysta z Kędzierzyna Koźla. Jakieś 200m przed szczytem w żlebie postanowiliśmy chwilę odpocząć i poczekać na wspomnianego turystę, który kilka metrów odstawał. Zatrzymaliśmy się przy wystającej lekko skale czekając na niego. Kilkadziesiąt metrów przed sobą widzieliśmy grupę 4-5 osób, którzy próbowali się przebić przez coraz głębszy śnieg, cieszyliśmy się że torują nam drogę. W tym czasie nasz znajomy doszedł i wyprzedził nas o jakieś 2-3 metry, wtedy kątem oka zauważyłem lawinę i krzyki ludzi z góry. Zdążyłem zrobić jeden krok i przytulić się do ściany skalnej, obok której stał mój kolega, lecz nasz turysta wyprzedzając nas nie miał takiej możliwości i został zabrany kilkaset metrów w dół. Zdążyłem jeszcze zauważyć, że lawina niesie jednego turystę który był wyżej nas. Po zejściu lawiny ruszyliśmy w dół, zaczęliśmy opatrywać poszkodowanych i czekaliśmy na wezwany śmigłowiec. Po przybyciu ratowników pomagaliśmy im przy zabezpieczeniu rannych i wciągnięciu ich na pokład śmigłowca.

Kolega, który dołączył do nas miał strasznie rozbita głowę i twarz, na śniegu było widać bardzo dużo krwi. Drugi poszkodowany, którym my się zajęliśmy miał najprawdopodobniej uraz kręgosłupa, skarżył się na bardzo mocny ból w plecach i krzyczał przy każdym dotknięciu, nawet przy okrywaniu folią NRC. Trzeci z poszkodowanych miał tylko podbite oko i lekkie rysy na twarzy, poruszał się samodzielnie.”

Obecnie warunki w Tatrach są skrajnie trudne. Wieje silny wiatr, który w połączeniu ze świeżym opadem śniegu znacznie pogorszył również sytuację lawinową. Ratownicy TOPR ogłosili właśnie 2. stopień zagrożenia lawinowego. W niższych partiach halny łamie drzewa, zawalona została droga do Morskiego Oka (ZOBACZ ZDJĘCIE). Przestrzegamy przed jakimikolwiek wycieczkami w dniu jutrzejszym.

Tagi: bezpieczeństwo lawina Rysy TOPR wypadek


Powiązane artykuły