29 sty 2019

Lawina pod Rysami. Tak wygląda podcięcie deski śnieżnej (FILM)

Lawina pod Rysami. Tak wygląda podcięcie deski śnieżnej (FILM)

Ku przestrodze zamieszczamy film z wyzwolenia lawiny podczas zjazdu z Rysów.

 

Do zdarzenia doszło przy 2. stopniu zagrożenia lawinowego, określanym jako zagrożenie „umiarkowane”. To przy dwójce statystycznie ginie jednak najwięcej ludzi, warto o tym pamiętać. Dzień wcześniej spadło ponad 10 cm świeżego śniegu, do tego wiał silny wiatr budujący depozyty śniegu w zagłębieniach terenu.

Poniższy film autorstwa Splitboard Zone pokazuje dokładnie moment wyzwolenia deski śnieżnej. Bohater filmu próbował uniknąć spadnięcia z lawiną poprzez wbicie rąk w stabilną warstwę śniegu. Gdy to się nie udaje, błyskawicznie uruchamia plecak lawinowy, który pozwala mu utrzymać się na powierzchni. Udaje się również uciec nieco z toru lawiny.

Materiał został udostępniony przez Splitboard Zone w celu edukacyjnym. Ewidentnie widać na nim miejsce, które zostaje zdestabilizowane po najechaniu (grubszy depozyt nie związanego z podłożem śniegu).

Przypominamy, że przy poruszaniu się zimą w wyższych partiach gór absolutną podstawą jest posiadanie lawinowego ABC, czyli zestawu: detektor, sonda, łopata i odpowiednie przeszkolenie. Jak widać, plecak lawinowy również się przydaje i może uratować nam życie…

 

Tagi: bezpieczeństwo film lawina Rysy snowboard


Powiązane artykuły