16 sty 2024

Lawina pod Rysami, jedna osoba porwana. Niebezpieczne warunki w Tatrach!

Lawina pod Rysami, jedna osoba porwana. Niebezpieczne warunki w Tatrach!
fot. Krzysztof Tiszler

Do groźnej sytuacji z happy endem doszło wczoraj pod Rysami.

 

Informacja o lawinie na zboczach Rysów dotarła do ratowników TOPR wczoraj o godzinie 10:40. „Istniało podejrzenie, że przynajmniej jedna osoba była w jej zasięgu i mogła zostać zasypana. Na miejsce śmigłowcem przetransportowano pięciu ratowników i psa lawinowego.” – czytamy na profilu TOPR na Facebooku.

Te informacje potwierdziły się, na szczęście tylko połowicznie. Faktycznie lawina porwała jedną osobę, ale nie została ona przysypana i nie odniosła poważnych obrażeń. Aby mieć pewność, że nikt inny nie ucierpiał, ratownicy przeszukali lawinisko w Wielkim Wołowym Żlebie z pomocą detektora, zestawu recco oraz psa lawinowego.

Warunki w Tatrach stały się bardzo trudne i niebezpieczne. W związku z opadem śniegu połączonym z silnym wiatrem, ratownicy ogłosili 3. stopień zagrożenia lawinowego (dla przypomnienia – oznaczający zagrożenie ZNACZNE).

„Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.” – czytamy w komunikacie lawinowym.

Tagi: bezpieczeństwo lawina Rysy TOPR warunki zagrożenie lawinowe


Powiązane artykuły