03 lut 2023

Lawina pod Małym Kościelcem – szczegóły wypadku i zdjęcia

Lawina pod Małym Kościelcem – szczegóły wypadku i zdjęcia

Ratownicy TOPR opublikowali szczegółowe informacje dotyczące wczorajszego wypadku lawinowego pod Małym Kościelcem.

 

Opis zdarzenia i zdjęcia z profilu TOPR na Facebooku:

„Wczoraj 02 lutego 2023 o godzinie 14:36 centrala TOPR za pośrednictwem nr alarmowego 112, otrzymała zgłoszenie o lawinie w rejonie Pomnika Karłowicza. Turysta idący szlakiem letnim z Murowańca nad Czarny Staw Gąsienicowy został porwany i całkowicie zasypany przez średnich rozmiarów lawinę. Na miejsce natychmiast wyruszyli ratownicy z schroniska Murowaniec oraz kolejni pełniący dyżur na Kasprowym Wierchu podczas gdy z Zakopanego samochodami wysłano dużą grupę ratowników wraz z dodatkowym sprzętem medycznym oraz psem lawinowym.

Turystę udało się zlokalizować przy pomocy systemu Recco już w 35 minucie od zgłoszenia wypadku!!! (turysta nie miał detektora lawinowego). Po szybkim odkopaniu spod 80 cm warstwy śniegu, turysta bez oznak życia został poddany zaawansowanym zabiegom resuscytacji krążeniowo- oddechowej, a po przybyciu grupy ratowników z Zakopanego przygotowany do transportu.

Turyście zdołano przywrócić podstawowe funkcje życiowe i w stanie ciężkim przetransportowano najpierw w noszach SKED do schroniska Murowaniec i dalej do zakopiańskiego szpitala karetką TOPR, gdzie lekarze przejęli walkę o jego życie.”

Kolor różowy – obrys lawiny, kolor niebieski – szlak, którym poruszał się turysta, kolor czerwony prawdopodobne miejsce porwania przez lawinę, czerwony X – miejsce odnalezienia turysty. Fot. J. Myśliński / TOPR

Linia obrywu lawiny. Fot. T.G. Mikołajczyk / TOPR

Transport turysty w noszach SKED z lawiny do schroniska Murowaniec fot. M.Wierzbowski/ TOPR

Ten wypadek doskonale pokazuje, dlaczego zimą NIE CHODZIMY nad Czarny Staw Gąsienicowy letnim szlakiem. Jak widać na zdjęciach, przecina on strome stoki opadające z masywu Małego Kościelca, co więcej u jego podnóża znajduje się formacja wklęsła, w którą jesteśmy niejako wtłaczani przez masy śniegu w przypadku zejścia lawiny!

Wielkie brawa za wczorajszą akcję dla ratowników TOPR. Przy okazji przypominam o możliwości przekazania 1,5% podatku na rzecz Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR – Wasze wsparcie pomaga ratować ludzkie życie w górach.

Tagi: bezpieczeństwo lawina lawiny Mały Kościelec ratownictwo TOPR wypadek


Powiązane artykuły