28 sty 2015

Lawina na Ceprostradzie, minęła turystów o włos

Lawina na Ceprostradzie, minęła turystów o włos

Zobaczcie niezwykłe zdjęcie lawiny, która zeszła wczoraj na trasie z Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz.

 

Na profilu Tatry dla średniozaawansowanych na Facebooku pojawiła się fotografia z wczorajszej wycieczki w Tatry. Widać na niej lawinę, schodzącą z jednego ze żlebów i przecinającą popularną „Ceprostradę”, czyli szlak z Morskiego Oka w kierunku Szpiglasowej Przełęczy. Widać również turystów, którzy w momencie zejścia lawiny znajdują się niedaleko jej czoła. To zdjęcie dobitnie pokazuje, że poruszając się zimą w nachylonym terenie tak naprawdę nikt „nie zna dnia ani godziny”. Tym razem się udało.

Zdjęcie w większym rozmiarze (kliknij, aby powiększyć):

fot. Gosia/Tatry dla średniozaawansowanych

Należy jednak nadmienić, że w tym miejscu turyści w ogóle nie powinni się znaleźć. – W przypadku szlaków szczególnie zagrożonych lawinami, jak ten, stosuje się zimowe warianty wejść dopuszczone przez TPN. Jeśli ktoś nie wie jak dany wariant przebiega, zawsze może poradzić się dyżurującego w schronisku ratownika TOPR – radzi Janusz Dębiński, prowadzący stronę Tatry zimą.

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, lecz tendencja jest rosnąca.

– Prognozowany wiatr oraz opad śniegu spowodują pogorszenie warunków lawinowych, powodując szczególnie po stronie zawietrznej odłożenia śniegu w postaci poduch śnieżnych – ostrzega ratownik TOPR Andrzej Maciata (www.topr.pl).

Tagi: bezpieczeństwo ceprostrada lawina Morskie Oko śnieg Szpiglasowa Przełęcz zagrożenie lawinowe


Powiązane artykuły