28 lip 2018

Latok I: Dramatyczna sytuacja uwięzionego w ścianie Rosjanina

Latok I: Dramatyczna sytuacja uwięzionego w ścianie Rosjanina

Warunki pogodowe nadal nie pozwoliły na przeprowadzenia akcji ratunkowej na Latoku I, gdzie na pomoc czeka Aleksander Gukow.

 

Przypomnijmy: podczas wspinaczki dziewiczym, północnym filarem szczytu zginął Siergiej Glazunow. W ścianie pozostał bez sprzętu jego partner Aleksander Gukow, który nadał sygnał SOS następującej treści: „Potrzebuję pomocy. Muszę być ewakuowany. Siergiej poleciał. Zostałem w ścianie bez ekwipunku”.

Gukow tkwi w ścianie od 3 dni. Niestety ze względu na panujące warunki pogodowe lot śmigłowcem w rejon masywu Latoka przez cały ten czas był niemożliwy. Również dzisiaj nie udało się wysłać pomocy.

Według nieoficjalnych informacji, Rosjaninowi udało się rozbić namiot, ma symboliczne resztki jedzenia (pół snickersa) i gaz do topienia śniegu. Niestety, bateria w telefonie Gukowa się wyczerpała i aktualnie nie ma z nim żadnego kontaktu.

Pozostaje trzymać kciuki za wytrzymałość Rosjanina i jak najszybszą poprawę pogody, umożliwiającą podjęcie wspinacza na pokład śmigłowca. Dotarcie do niego od podstawy ściany maluje się bowiem jako niezwykle trudne zadanie.

 

Położenie Aleksandra Gukowa (zielona kropka) w ścianie Latoka I, za: www.blogs.dw.com

 

Źródło: www.wspinanie.pl

Tagi: Karakorum Latok I pomoc ratownictwo wspinaczka


Powiązane artykuły