07 kw. 2015

Lądowanie „Sokoła” TOPR na Morskim Oku (zdjęcia i film)

Lądowanie „Sokoła” TOPR na Morskim Oku (zdjęcia i film)

Od jednego z Czytelników otrzymaliśmy materiał zdjęciowy i nagranie lądowania śmigłowca TOPR na tafli Morskiego Oka.

 

Wydarzenie to miało miejsce 24 lutego 2013 roku. Zdjęcia i film nadesłał Jakub Horwath, który przebywał akurat w schronisku nad Morskim Okiem.

 

 

 

Akcja związana była z lawiną, która zeszła niewiele wcześniej ze zboczy Miedzianego do Doliny za Mnichem. W jej zasięgu znalazło się pięć osób, dwie odkopały się same i powiadomiły o wypadku TOPR. Po przybyciu na miejsce ratownicy odkopali pozostałych poszkodowanych. Niestety, jednego turysty nie udało się uratować, inny trafił do szpitala z urazem kręgosłupa.

Na filmie widać, jak śmigłowiec „Sokół” po przylocie w rejon zdarzenia najpierw pozostawia ratowników w rejonie Nadspadów, a następnie ląduje na tafli Morskiego Oka, by zabrać pełniącego dyżur w schronisku ratownika Tomasza Michalika. 

Sprostowanie: Wbrew wcześniejszym informacjom, nie było to pierwsze w historii lądowanie śmigłowca TOPR na Morskim Oku. Taką wersję przekazał naszemu Czytelnikowi jeden z pracowników schroniska. W poprzednich latach lądowania miały już jednak miejsce. Za pomyłkę przepraszamy.

 

 

Zdjęcia:

fot. Jakub Horwath

 

Tagi: lawina Morskie Oko ratownictwo śmigłowiec Sokół TOPR


Powiązane artykuły