28 sie 2023

Kuriozalna sytuacja w Tatrach. Chińczyk chciał dojść nad Morskie Oko, wszedł poza szlakiem na Orlą Perć

Kuriozalna sytuacja w Tatrach. Chińczyk chciał dojść nad Morskie Oko, wszedł poza szlakiem na Orlą Perć

Szczęśliwie zakończyła się karkołomna wycieczka turysty z Chin, który totalnie zgubił trasę planując dojść z Kuźnic do Morskiego Oka.

 

Osoby wędrujące w miniony czwartek Orlą Percią mogły być mocno zaskoczone, gdy w rejonie Zmarzłej Przełęczy usłyszeli nawoływanie z opadających na północ stromych ścian. Okazało się, że młody mężczyzna wspina się poza szlakiem przyklejony do skał, nie mając pojęcia którędy iść. W dodatku nie rozumiał nic w języku polskim i niewiele w języku angielskim. Na szczęście udało mu się bezpiecznie wejść na grań.

Sytuację na jednej z tatrzańskich grup opisał będący świadkiem całej sytuacji Grzegorz Wróbel. Zagubiony młody mężczyzna okazał się obywatelem Chin, który całkowicie zgubił szlak. „Gdy zadaliśmy mu pytanie dokąd idzie, pokazał na telefonie, że nad Morskie Oko i że tak go poprowadziło Google Maps. Był to dla nas wręcz szok i niedowierzanie…Chińczyk z dużym plecakiem, w trampkach, wspinał się po ścianie poza szlakiem na Orlą Perć, chcąc dotrzeć do Morskiego Oka. Szliśmy chwilę z nim, aby pokazać jak ma iść i jakiego szlaku się trzymać, jednakże gdy zobaczył łańcuchy czy drabinkę na Koziej Przełęczy, stał jak w murowany i nie chciał dalej iść. Dosyć długo musiał się przełamywać, na początku do łańcuchów, a później do drabinki.” – pisze Grzegorz.

Nie wiadomo jak potoczyły się dalsze losy turysty. Ta historia może być jednak doskonałą przestrogą przed nadmiernym ufaniem aplikacjom w telefonie, które nie powinny wyłączać trzeźwego myślenia i trzymania się oznaczeń szlaku. Pozostaje cieszyć się, że turysta nie poślizgnął się w eksponowanym terenie, bo wówczas jego pomyłka i nieprzygotowanie do wycieczki miałaby najprawdopodobniej tragiczne konsekwencje…

PS: A jeśli ktoś by był zainteresowany, to przydatnego e-booka z opisami wszystkich szlaków w polskich Tatrach znajdziecie TUTAJ.

Tagi: bezpieczeństwo Orla Perć turyści


Powiązane artykuły