16 cze 2020

Kto i na jakich warunkach może wjechać na terytorium Słowacji – OFICJALNE INFORMACJE

Kto i na jakich warunkach może wjechać na terytorium Słowacji – OFICJALNE INFORMACJE

Wyjaśniamy wątpliwości związane z możliwością wjazdu Polaków na teren Słowacji.

 

W związku z narastającymi niejasnościami i krążącymi wśród internautów plotkami, rządowa strona www.gov.pl opublikowała oficjalny komunikat dotyczący przekraczania granicy polsko-słowackiej. Czytamy w nim:

„Zgodnie z aktualnie obowiązującymi na Słowacji zasadami obywatele polscy nie mają możliwości swobodnego przemieszczania się z Polski przez terytorium Słowacji w celach służbowych, ani turystycznych np. przejazd na urlop do Chorwacji. Niemożliwy jest też wjazd w celu pobytu turystycznego w samej Słowacji.

Natomiast Polacy mogą swobodnie przejeżdżać przez Słowację w przypadku powrotu do Polski. Przejazd z Polski do innego państwa UE przez terytorium Słowacji, wymaga uzyskania zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej na podstawie potwierdzenia o czasowym lub stałym pozwoleniu na pobyt (np. karta pobytu) w kraju podróży docelowej w UE (np. w Austrii).”

Kto jeszcze może wjechać na terytorium Słowacji?

– kierowcy realizujący międzynarodowy przewóz towarów

– osoby pracujące w strefie przygranicznej do 30 km

– osoby przystępujące do egzaminów w słowackich szkołach czy uczelniach, studenci wjeżdżający w celu zabrania swoich rzeczy z akademika lub wynajmowanego mieszkania

– współmałżonkowie oraz dzieci obywateli Słowacji

W dwóch ostatnich przypadkach należy okazać dokument potwierdzający cel wjazdu oraz zaświadczenia w języku angielskim, niemieckim, czeskim lub słowackim o negatywnym wyniku testu RT-PCR nie starsze niż 96 godzin.

Na przejściach granicznych polsko-słowackich zniesiona została kontrola graniczna po polskiej stronie, a po słowackiej stronie kontrole są dokonywane wyrywkowo lub na drogach dojazdowych do granicy. W przypadku wjazdu na terytorium Słowacji bez uzyskania wymaganej zgody lub posiadania wymaganych dokumentów należy liczyć się z możliwością ukarania mandatem w wysokości do 1659 EUR.

Tagi: bezpieczeństwo koronawirus przepisy Słowacja Tatry Słowackie


Powiązane artykuły