13 cze 2019

Krzysztof Wielicki otrzyma Złoty Czekan za całokształt osiągnięć!

Krzysztof Wielicki otrzyma Złoty Czekan za całokształt osiągnięć!

Już we wrześniu legenda himalaizmu Krzysztof Wielicki odbierze niezwykle prestiżową nagrodę Piolet d’Or Carrière.

 

Wielicki będzie drugim (po Wojciechu Kurtyce) Polakiem wśród elitarnego grona laureatów nagrody przyznawanej za tzw. „Lifetime Achievement Award”, czyli osiągnięcia życia. Uroczystość wręczenia Piolet d’Or Carrière odbędzie się podczas specjalnej gali na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju (19-22 września 2019).

Nie sposób przytoczyć wszystkich zasług Krzysztofa Wielickiego dla polskiego i światowego himalaizmu. Jest piątym zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum, pierwszym zimowym zdobywcą Mount Everestu, Lhotse i Kanczendzongi. Warto zauważyć, że to trzy z czterech najwyższych szczytów świata (drugie co do wysokości K2 pozostaje niezdobyte zimą). W czasie swojej kariery zasłynął niebywałą szybkością w górach – w 1984 roku w ciągu jednej doby wbiegł z bazy na szczyt ośmiotysięcznika (Broad Peak) i wrócił do niej – oraz olbrzymim hartem ducha – jak choćby podczas samotnej wspinaczki na Lhotse w…gorsecie ortopedycznym. Na Dhaulagiri, Sziszapangmę, Gaszerbruma II i Nanga Parbat wszedł sam, na pierwszych dwóch górach wytyczając nowe drogi. W ostatnich latach dał się poznać jako charyzmatyczny kierownik wypraw, m.in. na Broad Peak i K2.

Za swoje osiągnięcia wielokrotnie nagradzany w Polsce i na świecie. Rok temu Krzysztof Wielicki został uhonorowany inną prestiżową nagrodą, przyznawaną przez Księżniczkę Asturii.

fot. Bogdan Jankowski

Tagi: himalaizm Krzysztof Wielicki nagroda


Powiązane artykuły