09 kw. 2016

Koniec z rowerami w Dolinie Chochołowskiej

Koniec z rowerami w Dolinie Chochołowskiej

W tym roku w Dolinie Chochołowskiej wprowadzony zostanie zakaz poruszania się na rowerach.

 

Jak informuje Dziennik Podhale, taką decyzję podjęła właśnie Wspólnota Ośmiu Wsi, pod zarządem której pozostaje dolina. Dotychczas trasa na Polanę Chochołowską była jednym z zaledwie trzech szlaków w Tatrzańskim Parku Narodowym z dopuszczalnym ruchem rowerowym.

Mniej więcej przez połowę doliny prowadzi droga asfaltowa, w drugiej części zaś kamienista. Jak mówi Dziennikowi Podhale Jan Piczura ze Wspólnoty Ośmiu Wsi, remont drogi po zniszczeniach z 2013 roku pochłonąłby olbrzymie pieniądze (ponad 2 mln zł). Kolejny z przytaczanych argumentów to bezpieczeństwo turystów. Rowerzystów jest rzekomo za dużo, a i nie wszyscy jeżdżą bezpiecznie. – Zaczęliśmy drżeć, bo pojawiają się kolizje i wypadki. Droga jest wąska i kręta, a niektórzy jeżdżą bardzo szybko. Przez brak poboczy turyści nie mieli gdzie schodzić, aby uciec przed rozpędzonym rowerem – tłumaczy Jan Piczura.

W planach jest wybudowanie ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż obecnej drogi. Jeśli rozmowy z TPN przebiegną sprawnie, prace nad nią mają być rozpoczęte jeszcze w tym roku. W przyszłości Wspólnota nie wyklucza pobierania dodatkowych opłat za wjazd do doliny na rowerze. Przy zakupie biletu za 5 zł, trzeba będzie dopłacić np. drugie tyle za rower.

Źródło: www.dziennik.podhale.pl, fot. Michał Sroka/MTB Hostel

Tagi: Dolina Chochołowska Polana Chochołowska rowery TPN turystyka


Powiązane artykuły