09 lip 2022

Koniec z możliwością wejścia z psem w Tatry Słowackie? Takie rozwiązanie jest bardzo możliwe

Właściciele czworonogów coraz chętniej zabierają je na górskie wycieczki po słowackiej stronie Tatr. Według najnowszych doniesień wkrótce przepisy mogą tego zabronić.

 

W polskiej części Tatr zgodnie z regulaminem Tatrzańskiego Parku Narodowego wejście na jego teren z psem jest niedozwolone. Wyjątkiem jest Dolina Chochołowska oraz prowadząca na granicy parku Droga pod Reglami (zwierzę musi być prowadzone na smyczy). O wiele luźniejsze w tej kwestii przepisy obowiązują w Tatrach Słowackich, gdzie poza wyłączonymi kilkoma obszarami można swobodnie wędrować z czworonogami.

Ze sposobności na zabranie psa w Tatry korzysta coraz więcej turystów. Zjawisko stało się na tyle powszechne, że na początku czerwca w ciągu jednego dnia na Koprowym Szczycie (2363 m n.p.m.) przebywało jednocześnie aż pięć psów.

Jak informuje Gazeta Krakowska, władze TANAP-u (słowacki odpowiednik TPN) poważnie rozważają zmianę przepisów i znaczne ograniczenie możliwości poruszania się po terenie parku z psem. Dopuszczalne ma to być jedynie na asfaltowych drogach i chodnikach. Ma to związek ze stale rosnącą liczbą psów na szlakach oraz skargami od turystów. Dodatkowo zarejestrowano przypadki ataków tych zwierząt na świstaki czy kozice.

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego są zdecydowanie przeciwni obecności psów w Tatrach. „Kiedy dzikie zwierzęta zobaczą lub poczują psa, pojawia się u nich reakcja obronna, której towarzyszy wzrost poziomu hormonu stresu. (…) Psy to nosiciele licznych chorób i pasożytów (wirusy, bakterie, pchły, kleszcze, tasiemce), które roznoszą wraz z odchodami czy sierścią. Z racji pokrewieństwa najbardziej podatne na choroby są wilki, ale zagrożenie dotyczy właściwie wszystkich gatunków zwierząt. Psy pozostawiają również liczne ślady zapachowe – znaczą w ten sposób teren – przez co jeleniowate żyją w ciągłym strachu (wyższy poziom hormonu stresu), więc zmienia się ich aktywność dobowa i przestrzenna. Wprowadzanie psów na szlaki wpływa również na bezpieczeństwo turystów, zwłaszcza dzieci. U psów wielu ras przebywanie na wąskiej ścieżce wraz z tłumami ludzi wywołuje poczucie zagrożenia i reakcję obronną. Należy pamiętać, że psy mają doskonały węch, a zatem mogą wyczuć i sprowokować do ataku niedźwiedzie zaszyte w gęstwinie nieopodal szlaku.” – czytamy na stronie www.tpn.pl.

Tagi: przyroda psy TANAP Tatry Słowackie zwierzęta


Powiązane artykuły