23 sie 2019

Koniec poszukiwań w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Teraz trudne wydobycie ciał

Koniec poszukiwań w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Teraz trudne wydobycie ciał

Ratownicy TOPR zakończyli akcję poszukiwawczą w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Kolejnym zadaniem będzie wydobycie ciał grotołazów, jednak na razie jest to odległa perspektywa.

 

Wczoraj wieczorem przekazano informację o odnalezieniu ciała jednego z poszukiwanych grotołazów. Znajdowało się ono w bocznym korytarzu odchodzącym od odkrytej wcześniej studzienki o głębokości 3 metrów. „Nie udało nam się bezpośrednio do niego dotrzeć, ale z niewielkiej odległości, w bardzo d0brym świetle, mamy jednoznaczne wskazanie, że ta osoba nie żyje. Okoliczności i ułożenie ciała nie budzą żadnych wątpliwości.” – mówi Naczelnik TOPR Jan Krzysztof. „Co do przyczyn śmierci, które rozważamy, jest to hipotermia, o której wielokrotnie mówiłem. Są też pewne wskazania, że nastąpił tam przypływ wody (ten, który odciął im najpierw możliwość ucieczki) tak duży, że korytarz został zalany i grotołazi utopili się w dosyć krótkim czasie” – dodaje.

Ratownicy przypuszczają, że drugi z grotołazów znajduje się w pobliżu. Dalsze działania będą zatem ukierunkowane już nie na poszukiwania, a wydobycie ciał. Aby się to udało, konieczne będzie dalsze poszerzenie wąskich korytarzy za pomocą ładunków pirotechnicznych. „Nie jest to sprawa pilna, zdecydowanie na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo ratowników. Dzisiaj będziemy przygotowywać pewien plan, ale już bez pośpiechu. Po odpowiedniej ilości pracy powinniśmy te ciała wydobyć, ale jest to kwestia dni, tygodni” – informuje Jan Krzysztof.

fot. TOPR

Tagi: jaskinia Jaskinia Wielka Śnieżna ratownictwo TOPR


Powiązane artykuły