26 sty 2018

Kłopoty Tomka Mackiewicza na Nanga Parbat – AKTUALIZACJA

Kłopoty Tomka Mackiewicza na Nanga Parbat – AKTUALIZACJA

Tomek Mackiewicz i Elisabeth Revol walczą o bezpieczny powrót do bazy pod Nanga Parbat. Aktualizacja najświeższych informacji.

 

Tomek wraz z Elisabeth mieli przeprowadzić wczoraj atak szczytowy. Widziano ich na wysokości 8000 m, w późniejszych godzinach górne partie Nangi zasłoniły chmury. Nie wiadomo, czy byli na szczycie, przez wiele godzin nie było żadnych informacji o ich stanie i położeniu. Aż do dzisiejszego ranka.

Asghar Ali Porik z agencji Jasmine Tours Pakistan przekazał, że Tomek utknął na wysokości 7400 m i ma poważne problemy zdrowotne – najprawdopodobniej ślepotę śnieżną i chorobę wysokościową. Nie widać jego położenia z bazy, dostrzeżono tylko Elisabeth, która schodzi bardzo wolno.

 

Aktualizacja informacji:

13:36 – Mimo zapadających ciemności i silnego wiatru, zespół od razu po opuszczeniu śmigłowca ruszył w górę.

13:15 -Ekipa ratunkowa dotarła pod Nanga Parbat.

Pierwotne plany zakładały desantowanie himalaistów ze śmigłowca na ok. 6000 m n.p.m., jednak trudne warunki i zapadający zmrok uniemożliwiły dolecenie na tę wysokość. Ekipa znajduje się najprawdopodobniej na wysokości ok. 4800 m i z tego miejsca rozpocznie akcję górską.

12:15 – Według nieoficjalnych informacji, Tomek Mackiewicz i Elisabeth Revol stanęli na szczycie Nanga Parbat!

 

10:30 – Zdjęcia z wylotu spod K2

10:05 – O 13:40 czasu pakistańskiego (9:40 polskiego) 2 śmigłowce zabrały z bazy pod K2 czwórkę Himalaistow (Bielecki, Urubko, Tomala, Botor) w celu transportu pod Nanga Parbat.

8:57 – A jednak! Śmigłowce lecą do bazy pod K2 po polską ekipę!

8:40 – Niestety, akcja ratunkowa nie została jeszcze rozpoczęta. Warunki pogodowe nie pozwalają na przylot śmigłowców do bazy pod K2. Jeśli pogoda się nie poprawi, rozważana jest opcja z przerzuceniem na Nanga Parbat pakistańskich wspinaczy na wysokość 6400-6500, w pobliże obozu III. Już teraz warunki na Nanga Parbat są fatalne. Na szczycie wieje ponad 100 km/godz. Jutro wiatr jeszcze przybierze na sile, dziś jedyny możliwy dzień na działania z udziałem śmigłowca.

Elisabeth Revol przeżyła noc, jest odmrożona. Nie ma wieści co do stanu Tomka Mackiewicza.

13:00 – Helikopter może dotrzeć pod Nanga Parbat dopiero jutro o świcie. Najpierw odbierze on z bazy pod K2 pięciu himalaistów z Zimowej Narodowej Wyprawy: Adama Bieleckiego, Denisa Urubko, Marka Chmielarskiego, Marcina Kaczkana i Macieja Bedrejczuka. Wszyscy mają aklimatyzację na wysokości 6300 metrów. Maszyna przetransportuje ekipę ratunkową pod Nanga Parbat od strony Diamir, a następnie spróbuje wykonać lot po Elisabeth Revol. Po opuszczeniu jej na wysokość ok. 6700 m, zespół spróbuje uratować Tomka z miejsca, w którym pozostaje od dzisiejszego ranka.

11:10 – Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka oświadczył, że MSZ pokryje koszty akcji ratowniczej na Nanga Parbat.

10:14 – Jak informuje Adam Bielecki, ekipa spod K2 czeka na helikopter i rusza na pomoc:

 

9:37 – potrzebne poręczenie finansowe na użycie helikoptera

Link do zrzutki Tomka: https://zrzutka.pl/ae8hc5

9:20 – Elisabeth Revol postanowiła zostać z Tomkiem i czekać na pomoc

9:01 – Wiadomość z Francji: Tomek i Eli znajdują się nadal na 7400 i oczekują na pomoc (za: Polski Himalaizm Zimowy)

8:57 – Jak donosi portal Everest Today, Tomek i Elisabeth zdołali dziś zejść na wysokość ok. 7200 m n.p.m.

 

8:22 – Zorganizowana została akcja ratunkowa koordynowana przez Ambasady Francji i Polski. W zespole koordynującym jest równiez Robert Szymczak – lekarz wysokogorski, himalaista. Baza pod K2 została powiadomiona o zaistniałej sytuacji. Podjęta została decyzja: 4 Himalaistów wyprawy (wyposażonych w sprzęt ratowniczy oraz tlen) oczekuje na informacje w sprawie helikoptera (możliwości przelotu), aby ruszyć z bazy pod K2 na akcję ratunkową pod Nanga Parbat.

8:15 – Elisabeth Revol jest poodmrażana, schodzi bardzo wolno, wręcz się czołga (za: Pakistan Mountain News)

Tagi: Czapkins Elisabeth Revol Nanga Parbat ratownictwo Tomek Mackiewicz


Powiązane artykuły