15 sty 2021

K2: Nepalczycy na wysokości 7800 m. „Widzimy końcową drogę na szczyt”

Nepalski zespół, w którego składzie jest Mingma Gyalje Sherpa osiągnął Obóz 4. na wysokości 7800 m n.p.m.

 

Taka informacja pojawiła się na oficjalnym profilu Mingmy G na Facebooku. „Dziś o 15:30 dotarliśmy do Obozu 4. (…) Możemy zobaczyć stąd końcową drogę na szczyt” – przekazał Nepalczyk. Potwierdzenie tych wieści oznaczałoby, że pobity został dotychczasowy zimowy rekord wysokości na K2 należący do Denisa Urubki.

Mingma opublikował również zdjęcie wykonane na Ramieniu K2, na którym widać tzw. Bottleneck i fragment kopuły szczytowej. Nie wiadomo jednak czy jest to zdjęcie aktualne czy archiwalne.

Nie jest również do końca jasne w jakim stylu działają nepalscy wspinacze, choć sam Mingma deklarował, że chce wejść na szczyt bez używania butli z tlenem. Aklimatyzacja zdobyta w Obozie 4. może pozwolić wkrótce myśleć o próbie przeprowadzenia ataku szczytowego.

W górze działają również inne zespoły. Wczoraj na wysokość ok. 7600 m dotarł Nirmal Nims Purja, który połączył siły z Szerpami nepalskiej agencji Seven Summit Treks. Islandczyk John Snorri poinformował, że wraz ze swoją ekipą pozostawił depozyt w obozie 3. i schodzi do „dwójki”. Magdalena Gorzkowska osiągnęła dziś natomiast wysokość 6400 m po wyjściu bezpośrednio z bazy i najprawdopodobniej spędzi noc w obozie 2.

Aktualizacja: Jest potwierdzenie! Jutro atak szczytowy na K2

Tagi: himalaizm K2 Karakorum wspinaczka


Powiązane artykuły