16 sie 2014

„JESTEM RENATA” – poruszająca historia Renaty Kałuży

„JESTEM RENATA” – poruszająca historia Renaty Kałuży

Wyjątkowa opowieść o Renacie Kałuży – sportsmence i przewodniczce tatrzańskiej, która w wyniku upadku podczas wspinaczki złamała kręgosłup. Dzięki swojej determinacji powraca dziś w ukochane góry i odnosi sukcesy w sporcie. Dokument wyprodukowany został przez Tatrzański Park Narodowy.

 

„Przed wypadkiem całe moje życie koncentrowało się wokół gór” – mówi na początku filmu Renata Kałuża. W weekendy, niezależnie od pogody, uciekała w Tatry, aby po prostu w nich pobyć. Z czasem zrealizowała swoje wielkie marzenie, zostając przewodnikiem tatrzańskim. Wiedziała, że jej życie związane będzie z górami.

13 marca 2007 roku podczas wspinaczki na Przełomie Białki uległa wypadkowi, w wyniku którego złamała kręgosłup. Niestety, oznaczało to trwały paraliż od klatki piersiowej w dół. Życie Renaty obróciło się o 180 stopni.

Mimo wielkiego bólu i po długotrwałej rehabilitacji Renata wróciła do sportu. Dzięki wsparciu rodziny i męża, ale przede wszystkim dzięki wyjątkowemu uporowi i hartowi ducha bohaterka filmu powraca dziś w ukochane góry, jeździ na nartach, a na handbike’u odnosi światowe sukcesy (zdobyła złoto i srebro w startach w ramach Pucharu Świata, a także dwa srebra na mistrzostwach świata. Obecnie przygotowuje się do występu na paraolimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 roku).

Bartek Solik przez niemal pół roku filmował codzienne życie Renaty i jej męża Darka. W wyniku tej współpracy powstał poruszający dokument o determinacji i walce o własne marzenia.
 

 

Reżyseria, zdjęcia, montaż – Bartek Solik

Muzyka – Leszek Możdżer/Lars Danielsson/Zohar Fresco

Produkcja: Tatrzański Park Narodowy

Tagi: Bartek Solik film Renata Kałuża Tatrzański Park Narodowy wypadek


Powiązane artykuły