18 sie 2019

Jaskinia Wielka Śnieżna: Ratownicy mają plan na dotarcie do grotołazów. Trwa walka z czasem

Jaskinia Wielka Śnieżna: Ratownicy mają plan na dotarcie do grotołazów. Trwa walka z czasem

Ratownicy TOPR, HZS i strażacy robią wszystko, by jak najszybciej dotrzeć do grotołazów uwięzionych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej.

 

Według najnowszych informacji podanych przez portal rmf24.pl, najnowszy plan zakłada dojście do miejsca, w którym mogą przebywać grotołazi od drugiej strony, niezalanymi korytarzami. „Mniej więcej w ciągu czterech godzin dojdziemy do miejsca, w którym będziemy próbować  dostać się do poszukiwanych i gdzie też spróbujemy użyć kamery. Kamera ma sondę długości 15 metrów – mamy nadzieję, że coś więcej zobaczymy” – poinformował RMF Naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

Ratownicy TOPR z pomocą słowackich kolegów i strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie koncentrują całą swoją energię na działaniach w jaskini. Te są jednak niezwykle skomplikowane i czasochłonne. Mocno brane pod uwagę jest użycie środków pirotechnicznych i poszerzenie za ich pomocą niezwykle wąskich korytarzy.

Grotołazi weszli do Jaskini Wielkiej Śnieżnej w czwartek 15 sierpnia. Drogę wyjścia odcięła im woda, która zalała 20-metrowy, wąski korytarz. Ostatni kontakt z uwięzionymi ich koledzy mieli w sobotę ok. 2 w nocy, czyli 41 godzin temu. „Ze względu na długi czas przebywania poszukiwanych grotołazów w ekstremalnych warunkach, istnieje poważna obawa o ich stan zdrowia” – informuje ratownik TOPR Piotr Konopka.

Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Polsce. Łączna długość jej korytarzy wynosi blisko 24 km, zaś głębokość ponad 800 metrów.

Tagi: jaskinia Jaskinia Wielka Śnieżna ratownictwo TOPR


Powiązane artykuły