25 kw. 2015

Jaskinia Mroźna znów otwarta dla turystów

Jaskinia Mroźna znów otwarta dla turystów

Od 26 kwietnia można zwiedzać Jaskinię Mroźną, zamykaną przez TPN na okres zimowy ze względu na zimujące w jej wnętrzach nietoperze.

 

Przypomnijmy, że Jaskinia Mroźna to jedyna sztucznie oświetlona jaskinia w polskich Tatrach. Jej zwiedzanie wymaga zakupu biletu wstępu (normalny: 4 zł).

Podobnie jak większość (pięć z sześciu) udostępnionych turystom jaskiń na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, Jaskinia Mroźna położona jest w rejonie Doliny Kościeliskiej, a dokładniej w masywie Organów, 120 metrów ponad jej dnem. Prowadzący do jaskini czarny szlak bierze początek przy Bramie Kraszewskiego, oddalonej o ok. 30 minut spaceru od wejścia do doliny (odbijamy w lewo, przechodząc przez mostek). Podejście wiedzie dość mocno pod górę, głównie po skalnych stopniach. Do otworu wejściowego docieramy po ok. 20 minutach.

Główny korytarz jaskini, którym wędrujemy, jest raczej poziomy. Długość trasy turystycznej wynosi ok. 480 m, a czas zwiedzania to ok. 30 minut. Przejście ułatwiają w niektórych miejscach metalowe poręcze. 

Po wyjściu z jaskini wracamy do Doliny Kościeliskiej inną drogą niż wchodziliśmy. Miejscami zejście jest dość strome, warto więc asekurować się zamontowanymi barierkami. Po ok. 15 minutach szlak doprowadza nas do dna doliny w jej dalszej części (niedaleko Pisanej Polany).

Przypominamy, że do 15 maja zamknięte są następujące odcinki szlaków:

Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka
Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko

Tagi: Jaskinia Mroźna jaskinie TPN turystyka


Powiązane artykuły