25 sty 2020

Groźna sytuacja na stoku w Białce. Kilka centymetrów od poważnego wypadku (FILM)

Groźna sytuacja na stoku w Białce. Kilka centymetrów od poważnego wypadku (FILM)

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło w tym tygodniu na stoku narciarskim w Białce Tatrzańskiej.

 

Instruktor narciarski Bartek Missala zjeżdżał ze swoją kursantką z Włoch, nagrywając fragment zjazdu, aby na podstawie filmu wytłumaczyć później popełniane przez nią błędy. Przez przypadek nagrał sytuację, która mogła zakończyć się bardzo źle. W pewnym momencie, po wykonaniu skrętu, w czasie jazdy w poprzek stoku, kobieta została niemal staranowana przez pędzącego z góry mężczyznę. Zabrakło dosłownie centymetrów, na szczęście skończyło się na przejechaniu przez przód nart, strachu i niegroźnym upadku. Trzeba mieć jednak świadomość, że skutkiem takiej kolizji mogła być groźna kontuzja, a nawet coś znacznie gorszego…

Początkowo mężczyzna bagatelizował całe zdarzenie, wespół z towarzyszącą mu małżonką próbując nawet zrzucić winę na kursantkę. Dopiero po obejrzeniu nagrania przyznał, że popełnił błąd. Jeden z punktów Dekalogu FIS jasno mówi: „Narciarz lub snowboarder nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboarderów znajdującym się przed nim”. Poniżej przypominamy cały dekalog, z którym każdy użytkownik stoku powinien się bardzo dobrze zapoznać.

Poniżej dekalogu znajdziecie natomiast film z opisanej powyżej sytuacji.

 

Dekalog FIS:

1. Wzgląd na inne osoby

Każdy narciarz lub snowboarder powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.

2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością

Każdy narciarz lub snowboarder powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.

3. Wybór kierunku jazdy

Narciarz lub snowboarder nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboarderów znajdującym się przed nim.

4. Wyprzedzanie

Narciarz lub snowboarder może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardera z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboarderowi na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów.

5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku

Narciarz lub snowboarder, wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

6. Zatrzymanie na trasie

O ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboarder musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboarder winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.

7. Podchodzenie i schodzenie na nogach

Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich

Każdy narciarz lub snowboarder winien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.

9. Wypadki

W razie wypadku każdy narciarz lub snowboarder winien udzielić poszkodowanym pomocy.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości

Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Tagi: Białka Tatrzańska film narciarstwo narty wypadek zasady


Powiązane artykuły