14 sty 2022

Ekstremalnie trudne warunki w Tatrach! TOPR wyjaśnia dlaczego

Ekstremalnie trudne warunki w Tatrach! TOPR wyjaśnia dlaczego

Warunki w Tatrach pogarszają się z godziny na godzinę. Ratownicy TOPR opublikowali kolejne ostrzeżenie dla turystów.

 

Wczoraj w Tatry nadeszło znaczne ocieplenie połączone z mżawką, co spowodowało zmoczenie starej pokrywy śnieżnej. Wieczorem temperatura zaczęła spadać poniżej zera, przyczyniając się natomiast do powstawania nowych oblodzeń. Taka sytuacja pogarsza i tak złe od kilku dni warunki.

„Przy tych warunkach ewentualne upadki/poślizgnięcia w stromszym terenie mogą się kończyć tragicznie. Szczególnie, że śniegu jest nadal mało i wszędzie wystają kamienie” – ostrzegają ratownicy TOPR.

W ciągu ostatniego tygodnia doszło w Tatrach do dużej liczby wypadków spowodowanych poślizgnięciami na twardej pokrywie śnieżnej, w tym do wypadków śmiertelnych. Turyści spadali m.in. spod Krzyżnego i Koziego Wierchu. Trzy osoby zginęły pod Gerlachem, jedna na grani Tatr Zachodnich pomiędzy Wołowcem a Jarząbczym Wierchem.

„Prosimy o rozsądne planowanie i ograniczenie aktywności do terenów o małym nastromieniu! Przy okazji przypominamy, że raczki to nie raki i nie nadają się one to poruszania w terenie wysokogórskim” – apelują ratownicy.

Pomóżcie rozprzestrzenić ten komunikat przed nadchodzącym weekendem.

Tagi: bezpieczeństwo pogoda ratownictwo TOPR warunki


Powiązane artykuły