04 sty 2019

Dwóch Polaków wyruszyło pod K2!

Dwóch Polaków wyruszyło pod K2!

W próbie pierwszego zimowego wejścia na drugi co do wysokości szczyt świata weźmie udział w tym sezonie dwóch Polaków.

 

K2 (8611 m n.p.m.) to ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Przez najbliższe tygodnie będą pod nim działać dwie międzynarodowe ekspedycje. Pierwsza, kirgisko-rosyjsko-kazachska, kierowana będzie przez Wasilija Piwcowa. Liderem drugiej będzie natomiast pierwszy zimowy zdobywca Nanga Parbat Alex Txikon. To właśnie w zespole Baska znalazło się miejsce dla dwóch Polaków: Pawła Dunaja i Marka Klonowskiego.

Udział Dunaja w wyprawie od dawna był potwierdzony. Pod znakiem zapytania stały natomiast losy Klonowskiego, który dołączył do ekipy w zasadzie w ostatniej chwili. Warto wspomnieć, że obaj wspinacze związani są z głośnym przed laty projektem Nanga Dream, w którym początkowo uczestniczył również Tomasz Mackiewicz.

Alex Txikon zaprosił do swojego zespołu ponadto Felixa Criado oraz pięciu nepalskich szerpów, z którymi współpracował już przy poprzednich zimowych ekspedycjach. Wszyscy wspinacze dotarli do Islamabadu, skąd wyruszą w dalszą drogę do bazy pod K2. Według planów mają się w niej znaleźć w okolicach połowy stycznia. Nie jest jeszcze przesądzone, na której drodze działać będzie zespół Txikona.

Trzymamy kciuki!

fot. Wikipedia.org

Tagi: Alex Txikon himalaizm K2 Karakorum Marek Klonowski Paweł Dunaj wspinaczka zima


Powiązane artykuły