24 lis 2021

Dwie udane reanimacje w Tatrach. Ratownicy chwalą postawę turystów

Dwie udane reanimacje w Tatrach. Ratownicy chwalą postawę turystów
fot. Zbyszek Stańczyk Fotografia

Przekazujemy komunikat ratowników TOPR odnoszący się do niedawnych skutecznych akcji reanimacyjnych podjętych przez turystów.

 

Poniżej pełna treść posta zamieszczonego na profilu TOPR na Facebooku:

„W ostatnim czasie ratownicy TOPR wezwani zostali do dwóch osób, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Dzięki natychmiastowej pomocy świadków zdarzenia, którzy rozpoznali NZK, rozpoczęli resuscytację i wezwali TOPR, a także dzięki pracy ratowników pogotowia tatrzańskiego, załogi śmigłowca Policji i śmigłowca wojskowego, zespołów ratownictwa medycznego oraz personelu Szpitala Powiatowego w Zakopanem obaj pacjenci żyją i są w pełni świadomi.

Chcielibyśmy podziękować i podkreślić wspaniałą postawę świadków zdarzenia, którzy w obu przypadkach rozpoznali nagłe zatrzymanie krążenia, wezwali pomoc i rozpoczęli resuscytację, dzięki której możliwe było szybkie wdrożenie medycznych czynności ratunkowych i znalezienie odwracalnej przyczyny zatrzymania krążenia, a następnie przekazanie pacjentów do odpowiedniego oddziału.

Jeden z pacjentów odzyskał pełną świadomość już na miejscu zdarzenia, drugi w szpitalu.

Podstawowe czynności resuscytacyjne podjęte przez świadków są bardzo ważnym elementem całego łańcucha pierwszej pomocy. Pamiętać należy, że tak mocny jest cały łańcuch jak jego najsłabsze ogniwo, w tym przypadku wszystkie ogniwa okazały się silne.

Oczywiście, nasi ratowani mieli także ogromne szczęście. Pogoda umożliwiała lot śmigłowcem i szybki czasu dotarcia. W obu przypadkach od zgłoszenia do dotarcia ratowników na miejsce upłynęło mniej niż 14 minut.

Jeszcze raz dziękujemy osobom, które natychmiast podjęły resuscytację. To Wasz sukces

Tagi: pomoc ratownictwo TOPR turyści


Powiązane artykuły