19 maj 2021

Dlaczego szlak Zawrat-Świnica będzie jednokierunkowy? TPN wyjaśnia

Dlaczego szlak Zawrat-Świnica będzie jednokierunkowy? TPN wyjaśnia
fot. Janusz Meier

Poznaliśmy szersze wytłumaczenie dotyczące nowych warunków otworzenia odcinka pomiędzy Zawratem a Świnicą.

 

Latem ubiegłego roku Tatrzański Park Narodowy wyremontował szlak między Zawratem a Świnicą, który w 2018 r. w wyniku obrywu skalnego uległ zniszczeniu. Szlak zostanie ponownie udostępniony dla turystów od 1 czerwca br. Jednak z ważną zmianą – od tej pory będzie obowiązywał tam ruch jednokierunkowy (Zawrat ➔ Świnica).

Taka decyzja jest podyktowana względami bezpieczeństwa i zgodna z rekomendacjami Naczelnika TOPR. W ostatnich latach obserwujemy większy ruch turystyczny na wysokogórskich szlakach i tworzące się zatory, co w miejscach stromych i eksponowanych ma bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa. W ocenie TPN i TOPR otwarcie szlaku jako jednokierunkowego – od Zawratu do Świnicy – pozwoli zmniejszyć natężenie ruchu turystycznego w rejonie wcześniejszego obrywu skalnego. Wyeliminowanie ruchu w odwrotnym kierunku (zejście z wierzchołka Świnicy na Zawrat) powinno również wpłynąć na bezpieczeństwo turystów. Liczba wypadków śmiertelnych w ostatnich 10 latach w tym rejonie jest porównywalna z liczbą tak tragicznych zdarzeń w rejonie Rysów czy całej Orlej Perci. Prawdopodobnie jest to związane z łatwym dostępem szczytu Świnicy z Kasprowego Wierchu i dużymi trudnościami w zejściu, na które napotykają turyści, często zupełnie na to nieprzygotowani. To właśnie na odcinku pomiędzy Świnicą na Zawratem odnotowano najwięcej wypadków.

– Obecny stan okolic obrywu nie wyróżnia się szczególną niestabilnością w porównaniu do sąsiednich ścian i turni, będących obszarem o dużej erozji i kruchości skał – mówi Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. Trzeba jednak pamiętać, że nigdy nie można wykluczyć kolejnych obrywów skalnych. Takie zagrożenie jest naturalnym ryzykiem występującym w górach takich jak Tatry.

– Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego w kierunku Zawrat – Świnica być może pozwoli ograniczyć liczbę wypadków, a z pewnością da możliwość oceny takiej formy zarządzania ryzykiem w masowym ruchu turystycznym na szlakach wysokogórskich. Mamy już w Tatrach kilka odcinków jednokierunkowych i to rozwiązanie się sprawdza – komentuje Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

W początkowym okresie po otwarciu szlaku, w informowaniu turystów o zmianach pomogą wolontariusze i pracownicy terenowi, pojawią się też tablice informacyjne. Wprowadzone także zostaną zmiany na mapach w punktach wejścia do Parku.

Tagi: bezpieczeństwo przepisy Świnica szlak TPN turystyka Zawrat


Powiązane artykuły