19 lut 2020

Denis Urubko – przegląd górskich osiągnięć

Denis Urubko – przegląd górskich osiągnięć

Lista wysokogórskich osiągnięć Denisa Urubko pozwala jednoznacznie umieścić go w gronie największych legend światowego himalaizmu.

 

Po wyprawie na Broad Peak Denis Urubko ogłosił zakończenie kariery alpinistycznej. Ogłosił póki co dość nieoficjalnie, w SMSie wysłanym do żony. Nie ma jednak powodów, aby wiadomość tę traktować niepoważnie lub doszukiwać się w niej drugiego dna.

Skończyła się pewna era i choć dla wielu określenie to będzie na wyrost, pozycja Denisa na kartach historii himalaizmu jest niepodważalna. Trudno wypisać wszystkie wysokogórskie osiągnięcia Urubki, lecz w szybkim przeglądzie tych największych wymienić można:

– zdobycie Korony Himalajów i Karakorum (czyli wejście na wszystkie 14 ośmiotysięczników świata) bez tlenu w czasie 9 lat, co jest najlepszym wynikiem w historii

– pierwsze zimowe wejścia na Makalu i Gaszerbrum II

– nowe drogi na Broad Peak, Manaslu,Czo Oju,Lhotse, Gaszerbrum II

– szereg wybitnych osiągnięć i rekordów w niższych pasmach górskich (m.in. wieloletnie rekordy czasowe na Śnieżnej Panterze i w biegu na Elbrus, pobite dopiero przez Andrzeja Bargiela)

Urubko to jednak nie tylko świetny alpinista i wybitny sportowiec, który zasłynął żelazną kondycją i niesłychaną ambicją. To człowiek, który w najwyższych górach wielokrotnie wcielał w życie ideę ratownictwa i bezinteresownej pomocy. Na swoim koncie ma udział w licznych akcjach ratunkowych, z Nanga Parbat w 2018 roku na czele. Kilku osobom uratował życie.

Zapewne nie wszystkie cechy charakteru i poglądy Denisa są dla wielu osób zrozumiałe. Nie wszystkie zasady w pełni akceptowane. Kto powiedział, że muszą być. Ale na koniec himalajskiej kariery legendy każdy miłośnik gór powinien chyba oddać cesarzowi co cesarskie i przyznać:

Denisie Urubko, kawał roboty tam wykonałeś.

Tagi: Denis Urubko himalaizm Himalaje Karakorum


Powiązane artykuły