08 lip 2020

Czy w dobie pandemii trzeba dodatkowo ubezpieczać się na zagraniczne wyprawy?

Czy w dobie pandemii trzeba dodatkowo ubezpieczać się na zagraniczne wyprawy?

Granice znowu otwarte, ale w nowych okolicznościach bezpieczna podróż nabrała nowego znaczenia. Do wielu ryzyk, na jakie jesteśmy narażeni dochodzi kolejne – ryzyko zarażenia koronawirusem. Dlatego w planowaniu podróży warto uwzględnić jeszcze jeden punkt – ubezpieczenie, które zapewni nam bezpieczny powrót do domu.

 

Epidemia koronawirusa, z którą od kilku miesięcy zmaga się cały świat spowodowała, że podróżowanie zeszło na dalszy plan, a właściwie zostało zawieszone z powodu lockdownu i narodowej kwarantanny. Teraz, gdy kolejne państwa otwierają granice, wyjazdy wciąż wiążą się z zachowaniem reżimu sanitarnego, ponieważ ryzyko zakażenia nie minęło.

Dlatego przed wyborem celu podróży i wyjazdem na bieżąco należy sprawdzać jak wygląda sytuacja na miejscu. Na stronie www.reopen.europa.eu/pl  można znaleźć aktualne informacje na temat otwarcia granic oraz usług turystycznych w państwach UE. Rekomendacje w sprawie podróży zagranicznych można też sprawdzić na stronie MSZ.

Z tym wiąże się także ochrona ubezpieczenia. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wyłącza z odpowiedzialności choroby powstałe na skutek panującej w danym kraju epidemii. Dlatego ważny jest wybór ubezpieczenia, które jasno określa warunki i zakres ochrony, także w obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego.

Rynek oferuje wiele ubezpieczeń turystycznych, dlatego najlepsza opcja to taka, która jest dopasowana do planowanych przez nas aktywności. Zwłaszcza jeśli są to aktywności górskie, które jako sporty wysokiego ryzyka często są wyłączone z ochrony. Aby zapewnić sobie spokojny wyjazd i bezpieczny powrót, warto przeanalizować zakres ubezpieczenia i wybrać najlepszą opcję dla siebie.

 

Program Bezpieczny Powrót

Uniwersalną polisą zarówno dla tych, którzy spędzają urlop aktywnie, zdobywając górskie szczyty, jak i dla tych, którzy wolą wędrowanie po dolinach jest program PZU Bezpieczny Powrót, stworzony we współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu. Zakres ochrony obejmuje koszty ratownictwa, leczenia i transportu do kraju, także podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka.

Obejmuje 40 aktywności i sportów górskich, na liście znajdują się, m.in. wspinaczka, speleologia, kolarstwo górskie, downhill, narciarstwo, także ekstremalne, uprawiane poza trasami zjazdowymi.

Bezpieczny Powrót jest polisą roczną. Wniosek można złożyć online, w dowolnym momencie roku, ochrona będzie aktywna przez kolejne 365 dni dla wyjazdów nieprzekraczających 8 tygodni. Czas ten można wydłużyć do 16 tygodni. To wygodne rozwiązanie dla osób, które często podróżują lub spontanicznie decydują się na wyjazd. Dzięki całorocznej ochronie nie muszą pamiętać o zakupieniu ubezpieczenia przed każdym wyjazdem, także tym służbowym.

 

Zakres ubezpieczenia

Wszechstronność ochrony zapewnia włączenie do zakresu aż 7 ryzyk:

 

Jednym z kluczowych elementów ubezpieczenia górskiego jest pokrycie kosztów ratownictwa, które w niektórych krajach sięgają kilku tysięcy euro za godzinę pracy zespołu ratowniczego. Dlatego ważna jest suma ubezpieczenia oraz zagwarantowanie pokrycia kosztów akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca. Zbyt niska suma polisy może bowiem nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów.

Bezpieczny Powrót oferuje dwa warianty ubezpieczenia. Różnią się one tylko sumą – w wariancie podstawowym jest to 100 tys. zł, a w wariancie rozszerzonym 250 tys. zł. Zakres ochrony w obu opcjach jest taki sam.

 

Leczenie i transport

Ubezpieczenie pokrywa także koszty leczenia i transportu do kraju powstałe na skutek choroby lub wypadku. Jak to wygląda w obecnej sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem?

W przypadku zachorowania na Covid-19 wymagającego leczenia, podstawowym wyznacznikiem jest to, czy na terenie kraju, do którego wyruszamy aktualnie ogłoszony został stan epidemii. Jeśli ten stan nie obowiązuje, ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty związane z leczeniem Covid-19. Jednak w przypadku, gdy ogłoszono epidemię ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów, ale tylko związanych z zachorowaniem na skutek koronawirusa.

Tu jednak też mogą być różne sytuacje i tak, jeśli epidemia zostanie ogłoszona w trakcie naszego pobytu za granicą, ubezpieczyciel bierze pełną odpowiedzialność, zgodnie z zakresem polisy.

W razie zachorowania na Covid-19 i konieczności hospitalizacji warto mieć ze sobą kartę EKUZ, dzięki której w krajach UE oraz w Szwajcarii, Norwegii, Lichtensteinie i na Islandii, mamy zapewnioną bezpłatną pomoc medyczną w publicznych placówkach zdrowia na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju.

 

OC, ochrona prawna i bagaż

Bezpieczny Powrót zabezpiecza także nasze finanse w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim. O wypadek nietrudno, zwłaszcza podczas uprawiania sportu. Jeśli ucierpi inna osoba lub np. w wyniku zderzenia na stoku zniszczony zostanie jej sprzęt, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pokryje koszty do 500 tys. zł.

Kryzysowe sytuacje w czasie wyjazdu to także takie, w których nikt fizycznie nie ucierpiał. Strata bagażu lub konieczność kontaktu z miejscowymi służbami może nas wiele kosztować, dosłownie i w przenośni. Zakres ubezpieczenia obejmuje więc ochronę prawną oraz utratę bagażu.

 

Praktyczne rozszerzenia

Zakres ochrony można dodatkowo rozszerzyć:

 

Szczególnie istotna w przypadku miłośników sportów górskich jest ochrona od następstw wypadków, dzięki której możemy uzyskać nawet 1 mln zł odszkodowania. Dla wszystkich, którzy wyruszają w góry, w celach rekreacyjnych czy wyczynowych, NNW jest jak dodatkowa asekuracja. A koszt ubezpieczenia NNW zaczyna się już od 40 zł za rok. Nie wszystkie polisy turystyczne, także te skierowane do amatorów górskich aktywności, mają w swoim zakresie ochronę NNW. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru ubezpieczenia.

Przy wyborze ubezpieczenia ważna jest również wysokość celu wyprawy. Ci, którzy sięgają po szczyty powyżej 6000 m n.p.m. mogą rozszerzyć zakres ochrony do 7600 m n.p.m.

 

Organizacja pomocy

Wszelka pomoc organizowana jest przez polskiego ubezpieczyciela, dzięki czemu nie musimy obawiać się bariery językowej, która w stresującej sytuacji może okazać się dużym utrudnieniem. Szkodę zgłaszamy bezpośrednio do PZU poprzez Centrum alarmowe, które zajmie się kontaktem z odpowiednimi służbami czy placówkami. Także w razie potrzeby kontaktu z lekarzem, centrum pomocy skieruje nas do najbliższej placówki, w której zostanie udzielona nam pomoc bez ponoszenia kosztów. Wszelkie formalności zostają po stronie ubezpieczyciela.

Bezgotówkowa likwidacja szkód jest szczególnie ważna tam, gdzie rachunek może przerosnąć nasze finansowe możliwości. Przy dużej sumie pokrycie kosztów z własnej kieszeni i oczekiwania na zwrot przez ubezpieczyciela może okazać się wyzwaniem. W Bezpiecznym Powrocie rozliczeniami zajmuje się ubezpieczyciel, dążąc do tego, by ubezpieczony nie musiał zakładać własnych środków.

 

Formalności w kilka minut

Niezależnie od liczby godzin spędzonych w górach i wysokości zdobytych przez nas szczytów, ubezpieczenie to niezbędny element wyposażenia każdej wyprawy. W czasie otwierania granic i znoszenia kolejnych restrykcji warto o tym pamiętać, by nie tylko podróż, ale także powrót z niej był bezpieczny.

Polisę można kupić online, a ochrona jest aktywna już od następnego dnia od złożenia wniosku. W zawarciu ubezpieczenia pośredniczy firma iExpert.pl, z którą także można kontaktować się w razie wątpliwości lub pytań w czasie procesu zgłaszania szkody lub wypłaty odszkodowania.

 

Szczegółowe informacje na stronie https://bezpiecznypowrot.pl/

Tagi: bezpieczeństwo Szlaki bez Granic ubezpieczenie


Powiązane artykuły