11 paź 2022

Czarna seria trwa. Kobieta zginęła spadając z Rysów

Czarna seria trwa. Kobieta zginęła spadając z Rysów
fot. Łukasz Strama/ TOPR

Do kolejnego tragicznego wypadku doszło wczoraj wieczorem na Rysach.

 

Około godziny 19 do TOPR spłynęło zgłoszenie od mężczyzny, którego partnerka podczas zejścia zsunęła się po twardym, zlodowaciałym śniegu. Nie udało mu się nawiązać z nią kontaktu głosowego, nie był również w stanie samodzielnie zejść do miejsca, w którym się znajdowała.

„Z Morskiego Oka natychmiast ruszył ratownik pełniący tam dyżur, a z centrali TOPR wyruszyła wieloosobowa wyprawa z potrzebnym sprzętem. O godz. 20:30 ratownik odnalazł poszkodowaną w okolicy szlaku na Rysy na wysokości 1960 m. Kobieta po 350 metrowym upadku z wysokości leżała nieprzytomna z poważnymi obrażeniami m.in. czaszki, klatki piersiowej i kończyn z wyczuwalnym tętnem. Niestety w trakcie opatrywania krwotoków, tętno turystki przestało być wyczuwalne, wobec czego rozpoczęto zabiegi resuscytacyjne. O godz. 21:50 wobec braku efektów odstąpiono od resuscytacji a ratownikom pozostał smutny obowiązek transportu ciała poszkodowanej.” – czytamy w komunikacie na stronie TOPR.

To już 4 śmiertelny wypadek w ciągu 4 dni. W piątek jedna osoba zginęła pod przełęczą Krzyżne, druga po słowackiej stronie Tatr spadając żlebem spod Rohatki. W niedzielę turysta nie przeżył 400-metrowego upadku pod Rysami. Dzień później na tym samym zboczu dochodzi do kolejnej tragedii…

„W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki – powyżej 1700 m n.p.m. utrzymuje się śnieg, który jest zmrożony i twardy. W wielu miejscach występują oblodzenia. Szczególnie w miejscach zacienionych i na północnych stokach, gdzie oblodzenie utrzymuje się przez cały dzień. Należy zachować tam szczególną ostrożność, ponieważ jest bardzo ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości.” – ostrzega w komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy.

Tagi: ratownictwo Rysy TOPR wypadek


Powiązane artykuły