02 kw. 2015

Coraz gorsze warunki w Tatrach, będzie lawinowa „czwórka”?

Coraz gorsze warunki w Tatrach, będzie lawinowa „czwórka”?

W obliczu ciągłych opadów świeżego śniegu rośnie zagrożenie lawinowe w Tatrach. W nocy i jutro znów ma mocno sypać.

 

W górach zima wróciła na dobre. Od początku tygodnia śnieg sypie praktycznie codziennie, momentami intensywnie. Warunki turystyczne są bardzo trudne, aktualnie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

 

„Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.” – czytamy w komunikacie na stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

– Wskutek intensywnych opadów śniegu wraz z bardzo silnym wiatrem na wszystkich wystawach pokrywa dalece niestabilna. Na następną dobę prognozowane są dalsze opady śniegu z wiatrem – informuje ratownik Andrzej Maciata.

TOPR ostrzega, że w najbliższym czasie stopień zagrożenia lawinowego może wzrosnąć. Tej zimy nie mieliśmy jeszcze lawinowej „czwórki”, ale w obecnej sytuacji nie można chyba wykluczyć jej ogłoszenia.

Dość mocno ma sypać jeszcze jutro, w weekend opady powinny być już słabsze. W obecnych warunkach najlepiej powstrzymać się od wycieczek górskich.

Źródło: www.topr.pl

Tagi: bezpieczeństwo lawiny pogoda śnieg TOPR warunki zima


Powiązane artykuły