01 kw. 2015

Chcą znów podświetlić krzyż na Giewoncie, TPN protestuje

Chcą znów podświetlić krzyż na Giewoncie, TPN protestuje

Od kilku lat, 2 kwietnia o godzinie 21:37 – w rocznicę śmierci Jana Pawła II – grupa górali wchodzi na szczyt Giewontu, by oświetlić stojący na nim krzyż. Przeciwne tego typu akcji są władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

 

Wyprawa na Giewont w dzień śmierci Papieża stała się już tradycją, w tym roku będzie miała miejsce po raz 10. Przeważnie kilkuosobowa grupa mieszkańców Podhala wnosi na wierzchołek agregaty, lampy i kable. Nawet w lecie nie byłoby to łatwe zadanie, a przecież początek kwietnia to czas, kiedy w Tatrach panują w pełni zimowe warunki. Obecnie pokrywa śniegu jest znaczna, obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Dokładnie o 21:37 (pora śmierci Jana Pawła II) 15-metrowy krzyż zostaje podświetlony. Przy dobrej pogodzie jest widoczny nie tylko z Zakopanego i okolic, lecz również większych odległości (np. na „Zakopiance”). Tłumy wiernych obserwują go z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie odbywa się uroczysta msza święta.

Zwyczaj ten nie podoba się jednak władzom Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Jest to niezgodne z przepisami o ochronie przyrody – mówi w wywiadzie dla Gazety Krakowskiej Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. – To otwarte źródło światła, które zakłóca życie dzikich zwierząt żyjących w Tatrach. Poza tym jest ono wytwarzane przez generator, który z kolei wytwarza nie tylko hałas, ale i spaliny – tłumaczy.

Zwolennicy akcji odpowiadają, że podświetlenie krzyża raz w roku przez kilka minut nie wyrządza aż tak dużej szkody dla tatrzańskiej przyrody. Chcą jednak iść na ugodę, dlatego jutro krzyż oświetlony będzie jedynie czołówkami, bez użycia agregatów i lamp. Pozostaje pytanie, czy warunki pogodowe pozwolą w ogóle na jego zobaczenie z dołu.

Czy zwyczaj oświetlania krzyża w rocznicę śmierci Jana Pawła II powinien być kontynuowany? Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

fot. Bartłomiej Jurecki/www.jurecki.com

Tagi: Giewont Jan Paweł II krzyż papież przyroda rocznica Tatrzański Park Narodowy TPN


Powiązane artykuły