31 gru 2015

Całonocna akcja ratunkowa. Niestety, kolejny wypadek śmiertelny

Całonocna akcja ratunkowa. Niestety, kolejny wypadek śmiertelny

Nie udało się uratować turysty, który spadł wczoraj ze szlaku na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem.

 

W godzinach wieczornych do ratowników TOPR spłynęło zgłoszenie od turystów, których towarzysz odpadł od szlaku. Cała trójka była związana liną, na której zawisł mężczyzna. Niestety, pozostali dwaj nie byli w stanie mu pomóc. Rozpoczęła się trudna akcja prowadzona w ciemnościach i kilkunastostopniowym mrozie. Ratownicy najpierw dotarli do mężczyzn, którzy nie odnieśli większych obrażeń i sprowadzili ich do schroniska. Później znaleziono turystę, który doznał upadku. Miał silny uraz głowy, tak szybko jak było to możliwe przetransportowany został do czekającej już przy schronisku karetki pogotowia, a następnie do zakopiańskiego szpitala. Niestety, mimo walki ratowników i lekarzy mężczyzna zmarł.

Trasa na Przełęcz pod Chłopkiem nawet w letnich warunkach należy do najbardziej wymagających w polskich Tatrach, przy takich warunkach, jakie panują obecnie, jest ekstremalnie trudna.

To już szósta ofiara wczorajszego dnia w Tatrach. Rano młoda turystka spadła z Koziego Wierchu w stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich (CZYTAJ WIĘCEJ), w słowackich Tatrach Wysokich zginęło trzech taterników (CZYTAJ WIĘCEJ), później spłynęła również informacja o śmierci turysty pod Brestową w Tatrach Zachodnich (CZYTAJ WIĘCEJ).

 

Obecnie mamy do czynienia z czymś, co śmiało można nazwać „czarną serią”. W ciągu zaledwie sześciu dni śmierć poniosło osiem (!) osób. Więcej o tych kolejnych zdarzeniach przeczytacie w linkach poniżej:

Tragedia w Tatrach. Turysta spadł ze Świnicy, zginął na miejscu

Mężczyzna zginął podczas schodzenia z Gubałówki

Kolejna śmierć w Tatrach. Oznaleziona przez TOPR turystka nie żyje

Czarna seria w Tatrach trwa. Kobieta w ciąży spadła z Orlej Perci, nie żyje

Tragicznie również w Tatrach Słowackich. Trzy wypadki śmiertelne!

 

W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki, szlaki są bardzo śliskie, w wielu miejscach występuje lód. Przy obecnym „lodowisku” stanowczo odradzamy wybieranie się w jakikolwiek stromy teren, prosimy o zachowanie maksymalnej ostrożności i zasad asekuracji.

fot. www.kamery.topr.pl

Tagi: Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem ratownictwo śmierć TOPR wypadek


Powiązane artykuły