08 sie 2020

„Było to wyładowanie wręcz niespotykanie mocne” – ważna relacja z zeszłorocznej burzy na Giewoncie (FILM)

„Było to wyładowanie wręcz niespotykanie mocne” – ważna relacja z zeszłorocznej burzy na Giewoncie (FILM)

Prezentujemy ciekawy, a przede wszystkim bardzo pouczający materiał dotyczący tragicznej burzy z sierpnia 2019 roku.

 

Każdy z Was doskonale pamięta zapewne wydarzenia z 22 sierpnia zeszłego roku. W wyniku uderzenia piorunów w rejonie Giewontu zginęły wówczas 4 osoby, a ponad 150 zostało rannych. W akcji ratunkowej na niespotykaną wcześniej skalę brało udział łącznie 180 ratowników. Do pomocy włączyło się Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, GOPR, straż pożarna…schronisko na Hali Kondratowej zamieniło się w szpital polowy, a poszkodowani bez przerwy transportowani byli przez dwa śmigłowce (TOPR i LPR) na lądowisko pod zakopiańskim szpitalem.

Niedługo przed rocznicą tych wydarzeń Tatrzański Park Narodowy opublikował specjalny odcinek serii „Głowa do GÓRY” poświęcony pamiętnej burzy. „Na naszych radarach burzowych, które rejestrują nie tylko samo wyładowanie, ale również jego siłę, było to wyładowanie bardzo mocne, wręcz niespotykanie mocne” – relacjonuje Tomasz Nodzyński, meteorolog i ratownik TOPR.

Zwraca również uwagę na to, że skala tragedii mogła być znacznie większa. „Niestety spodziewaliśmy się, że za chwilę będziemy mieli podobną sytuację na Hali Gąsienicowej, ponieważ do tego czas był to piękny, sierpniowy dzień. Niestety ludzie troszkę nie przejęli się ostrzeżeniami o możliwej burzy i na graniach, na Orlej Perci, na Świnicy, na Kościelcu były tłumy porównywalne z taką liczbą ludzi jak na Giewoncie. Gdyby ten front nie rozładował się, doszłoby do kolejnych rozładowań i kolejnych tragedii” – wspomina Tomasz Nodzyński.

Zobaczcie koniecznie cały materiał:

Tagi: bezpieczeństwo burza film Giewont pogoda warunki


Powiązane artykuły