30 gru 2014

Burmistrz Zakopanego: „Prezentowanie Giewontu bez krzyża jest zakłamywaniem naszej historii”

Burmistrz Zakopanego: „Prezentowanie Giewontu bez krzyża jest zakłamywaniem naszej historii”

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula wydał dziś oświadczenie, w którym stanowczo żąda zaprzestania prezentowania wizerunku Giewontu bez krzyża.

 

Kilka dni temu pisaliśmy o miesięczniku „Welcome to Cracow & Małopolska”, który ze zdjęcia na okładce grudniowego numeru wymazał krzyż na Giewoncie. Więcej o całej sprawie czytaj tutaj:

TURYSTO, NA GIEWONCIE NIE MA ŻADNEGO KRZYŻA

 

Dziś burmistrz Zakopanego Leszek Dorula wydał specjalne oświadczenie dotyczące zaistniałej sytuacji. Oto jego treść:

W odniesieniu do okładki magazynu „Welcome to Cracow & Małopolska” Nr 12 (275) z grudnia 2014 pragnę z przykrością stwierdzić, iż wizja grafików, związana z usunięciem krzyża na szczycie Giewontu, jest zabiegiem nietrafionym i budzącym liczne kontrowersje, w szczególności wśród nas – mieszkańców Podhala. Usunięcie symbolu krzyża jest manipulacją, która nie ma nic wspólnego z promowaniem Podhala, a nawet ze zdrowym rozsądkiem.
 
Krzyż na szczycie Giewontu zamontowany został przez zakopiańskich parafian 19 sierpnia 1901 roku. Jest on ważnym symbolem dla wszystkich mieszkańców naszego kraju, znakiem przywiązania do kultury chrześcijańskiej, wyrazem poszanowania dla naszej tradycji i tożsamości. Od przeszło dziesięciu stuleci jest on symbolem powszechnie obecnym w codziennym życiu Polaków.
 
Ubolewam nad tym, że na okładce magazynu nie został uwzględniony rzeczywisty widok Giewontu wraz z krzyżem, będącym również wyjątkowym znakiem rozpoznawczym i identyfikacyjnym naszego miasta. Krzyż na Giewoncie i Klucze Piotrowe to symbole Zakopanego, które znalazły się w herbie miasta, upamiętniając wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem w roku 1997.
 
Żądam stanowczo zaprzestania prezentowania wizerunku Giewontu bez krzyża, co nie jest żadną promocją, ale zakłamywaniem naszej historii.
 
Burmistrz Miasta Zakopane
 
Leszek Dorula

Tagi: burmistrz Giewont krzyż Leszek Dorula oświadczenie Welcome to Cracow & Małopolska Zakopane


Powiązane artykuły