31 mar 2015

Białe święta w Tatrach, spadnie nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu!

Białe święta w Tatrach, spadnie nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu!

Wygląda na to, że w Tatry nadeszło dłuższe załamanie pogody. Do końca tygodnia na każdy dzień zapowiadane są opady śniegu, którym często towarzyszył będzie silny wiatr. TOPR ogłosił już trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

 

„I’m dreaming of the White Christmas” („Marzę o białych Świętach”) – śpiewał Bing Crosby. Rzecz jasna chodziło o Święta Bożego Narodzenia, lecz wygląda na to, że i podczas Wielkanocy zawarte w piosence życzenie się spełni. Przynajmniej na Podhalu.

Oczywiście śnieg w Tatrach w kwietniu nie powinien chyba nikogo dziwić, w tym roku jego ilość zasługuje jednak na uznanie. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej nadal sięga 1,5 metra, a w najbliższych dniach najprawdopodobniej wzrośnie, i to znacznie. Prognozy zapowiadają świeże opady praktycznie do końca tygodnia. Momentami będą one dość intensywne, co w połączeniu z silnym wiatrem tworzyć będzie zamiecie śnieżne. Zmianom pogodowym towarzyszy znaczne ochłodzenie. Dziś na Kasprowym Wierchu temperatura powietrza wynosi -10°C, w środę i czwartek może być jeszcze zimniej.

Świeże opady śniegu nie pozostaną oczywiście bez wpływu na stopień zagrożenia lawinowego. Już wczoraj Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło lawinową „trójkę”, określaną jako zagrożenie znaczne. – Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin – ostrzega Marcin Witek, ratownik TOPR. – Uwaga na miejsca z duża ilością odłożonego śniegu (depresje, żleby) – dodaje.

Wszystkich planujących spędzenie okresu świątecznego w Tatrach prosimy o dużą ostrożność w czasie ewentualnych wyjść w góry.

Prognoza pogody dla Kasprowego Wierchu, www.mountain-forecast.com

Tagi: bezpieczeństwo lawiny pogoda śnieg TOPR warunki zima


Powiązane artykuły