20 cze 2015

Badają konie na drodze do Morskiego Oka

Badają konie na drodze do Morskiego Oka

Od rana na drodze do Morskiego Oka prowadzone są okresowe badania koni pracujących przy przewozie turystów.

 

„Badania przeprowadzi komisja weterynaryjna powołana przez Tatrzański Park Narodowy, zaakceptowana przez wszystkie organizacje prozwierzęce wchodzące w skład Grupy Roboczej ds. Sytuacji Koni na Drodze do Morskiego Oka.” – czytamy na stronie TPN. 

„O pomoc poproszono specjalistów z renomowanych polskich uczelni rolniczych, którzy swoim długoletnim stażem, zarówno w pracy naukowej jak i praktyce zawodowej, gwarantują najlepszą dostępną aktualnie wiedzę na temat zdrowia i możliwości wydolnościowych koni. W tym roku zespół komisji badającej zwierzęta tworzą przedstawiciele z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – dr n. wet. Marek Tischner, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – dr hab. Ryszard Kolstrung oraz lekarz weterynarii wskazany przez Fundację Viva!, specjalista z zakresu chorób koni – lek. wet. Ludmiła Strypikowska.

Naukowcy i praktycy z wyżej wymienionych uczelni opracowali wspólnie metodologię badań, dostosowaną do warunków panujących na drodze do Morskiego Oka oraz specyfiki pracy koni zaprzęgowych. Przyjęty przez ekspertów plan badań, pozwoli bardzo precyzyjnie zdiagnozować aktualny stan zdrowia, możliwości i predyspozycje zwierząt, gwarantując zachowanie ich dobrostanu. Wyniki badań komisji będą wiążące jako ocena dopuszczenia każdego z legitymowanych osobnym paszportem koni do pracy na trasie Palenica Białczańska–Włosienica.”
 
„Badają, szukają, osłuchują. I dobrze, godzimy się na to, bo to dla dobra koni. Chociaż taki natłok ludzi, kamer i aparatów na pewno działa stresująco. I to nie tylko na nas, ale przede wszystkim na konie.” – piszą natomiast na Facebooku członkowie Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka.
 
O wynikach badań Tatrzański Park Narodowy poinformować ma niebawem w osobnym komunikacie.
 
Źródło: www.tpn.pl, fot. www.facebook.com/KonieMorskieOko

Tagi: konie Morskie Oko Palenica Białczańska zwierzęta


Powiązane artykuły