31 sty 2015

Atak zimy w Tatrach, na Kasprowym ponad metr śniegu

Atak zimy w Tatrach, na Kasprowym ponad metr śniegu

Zgodnie z prognozami, noc z piątku na sobotę przyniosła intensywne opady śniegu w górach i na Podhalu.

 

W Zakopanem spadło 25 cm białego puchu, w Tatrach nawet 40 cm. Grubość pokrywy na Kasprowym Wierchu wynosi już 105 cm, normalnie kursuje już kolej linowa na szczyt (w piątek nieczynna z powodu silnego wiatru).

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że warunki do uprawiania turystyki są trudne. „Szlaki zasypane są grubą warstwą świeżego śniegu (ok.40cm.) i są nieprzetarte. Przetarte są jedynie drogi dojazdowe do schronisk (dol. Chochołowska, Kościeliska, Kalatówki, Murowaniec z Brzezin i Morskie Oko). Powyżej górnej granicy lasu szlaki nie są przetarte, a ich przebieg jest niewidoczny, co utrudnia orientację w terenie. Przecieranie szlaku znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, co jest istotne przy planowaniu trasy” – czytamy w dzisiejszym komunikacie turystycznym (www.tpn.pl).

Przypominamy, że w Tatrach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Po świeżych opadach śniegu tendencja jest wzrostowa, niewykluczone, że po raz pierwszy tej zimy doczekamy się lawinowej „czwórki”. Bez dużego doświadczenia i umiejętności w ocenie sytuacji lepiej nie wypuszczać się zarówno w wyższe partie gór, jak i szlaki dolinne przebiegające u podnóża stromych zboczy.

fot. www.kamery.topr.pl

Tagi: bezpieczeństwo pogoda śnieg warunki zima


Powiązane artykuły