30 wrz 2021

Anna Tybor zjechała z Manaslu na nartach i przeszła do historii!

Czołowa polska skialpinistka Anna Tybor zdobyła ósmy najwyższy szczyt świata – Manaslu, a następnie zjechała z niego na nartach.

 

W czwartek około godziny 18:30 czasu polskiego Tybor wraz z towarzyszącymi jej włoskimi wspinaczami Federico Seechim i Marco Majorim, powróciła bezpiecznie do bazy. Tym samym Tybor stała się pierwszą Polką w historii, która zjechała na nartach z ośmiotysięcznika, a także pierwszą kobietą na świecie, której udało się dokonać pełnego zjazdu narciarskiego na Manaslu, bez użycia dodatkowego tlenu.

Uczestnicy wyprawy od niedzieli 12 września są w bazie pod liczącym 8163 m n.p.m. szczytem. Niemal od razu po dotarciu na miejsce, korzystając z dobrej pogody Anna Tybor oraz włoscy przewodnicy Marco Majori i Federico Secchi, rozpoczęli proces aklimatyzacji, w ramach której dotarli najpierw do obozu I na wysokość 5800 m, gdzie spędzili noc.

W sobotę 18 września grupa wyruszyła po raz kolejny do góry w celu dotarcia najpierw do obozu II (ok. 6400 m), a następnie do c3 na wysokość ok. 7000 m n.p.m. Oprócz kontynuowania aklimatyzacji, celem wyjścia było planowanie ataku szczytowego i szukanie optymalnej linii zjazdu z Manaslu.

Po krótkim okresie regeneracyjnym oraz wyczekiwaniu na odpowiednie warunki pogodowe, atak szczytowy nastąpił 27 września. Najpierw z bazy wystartowali Majori i Secchi, następnie około godziny 10:00 czasu lokalnego w górę wyruszyła również Tybor.

W środę 29 września około godziny 15 czasu miejscowego Anna Tybor osiągnęła szczyt Manaslu wraz z Federico Secchim i Marco Majorim. Atak szczytowy, który w zamierzeniu miał potrwać około doby, ze względów pogodowych rozciągnął się do trzech dni i dwóch noclegów na wysokości ponad 6000 i powyżej 7000 m. W efekcie tych komplikacji tempo podchodzenia, które w drodze do obozu II było bardzo wysokie, w kolejnym dniu bardzo osłabło. Zamiast z obozu III, ekipa, która w poniedziałek 27 września wyszła z bazy, bezpośrednio na szczyt wyruszyła z „czwórki” położonej na wysokości 7400 m n.p.m. Był to zarazem ich pierwszy w czasie tej wyprawy – a dla Ani też pierwszy w ogóle – nocleg na wysokości powyżej 7000 m.

Jeszcze w środę późnym wieczorem Anna wraz z włoskimi wspinaczami dotarli bezpiecznie do obozu IV. Od godzin porannych ekipa kontynuowała zjazd w stronę bazy, pakując po drodze sprzęt oraz namioty pozostawione w obozach. Około godziny 18:30 czasu lokalnego zespół dotarł bezpiecznie do bazy, gdzie po niemalże czterech dniach spędzonych na ścianach Manaslu, w końcu mógł świętować ten historyczny sukces.

Tagi: Anna Tybor himalaizm Manaslu skialpinizm


Powiązane artykuły