17 kw. 2015

Akcja ratunkowa nad Morskim Okiem, mężczyzna w stanie hipotermii

Akcja ratunkowa nad Morskim Okiem, mężczyzna w stanie hipotermii

Do centrali TOPR spłynęło dziś wezwanie od turysty, który nad brzegiem Morskiego Oka znalazł wyziębionego mężczyznę.

 

Turysta, który zadzwonił do ratowników, wybierał się wczesnym rankiem na Rysy. W pewnym momencie, nad brzegiem Morskiego Oka zauważył leżącego częściowo w lodowatej wodzie mężczyznę. Był on przytomny, jednak nie mógł się poruszać – informuje RMF FM.

 

Na miejsce centrala TOPR błyskawicznie wysłała śmigłowiec, którym przetransportowano poszkodowanego do zakopiańskiego szpitala. Temperatura jego ciała wynosiła 27 stopni Celsjusza. Lekarze mają zadecydować, czy stan mężczyzny jest na tyle poważny, by musiał on być przewieziony do Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej w Krakowie.

Na razie nie wiadomo z jakich przyczyn wyczerpany turysta leżał częściowo zanurzony w Morskim Oku. – Jego stan uniemożliwiał taką płynną rozmowę, więc nawet go nie męczyliśmy jakimiś szczegółowymi, obszernymi pytaniami – powiedział reporterowi RMF FM ratownik TOPR Rafał Guziak.

Według ratowników turysta nie był przygotowany do dalszych wycieczek górskich w warunkach zimowych, jakie teraz panują w Tatrach. Świadczył o tym jego ubiór i niemal pusty plecak.
 
Po okresie słonecznych, ciepłych dni w Tatry nadciąga załamanie pogody. W weekend i na początku przyszłego tygodnia należy spodziewać się ochłodzenia i opadów śniegu – CZYTAJ WIĘCEJ
 

Aktualne warunki nad Morskim Okiem (www.kamery.topr.pl):

Źródło: www.rmf24.pl

Tagi: hipotermia Morskie Oko ratownictwo śmigłowiec TOPR


Powiązane artykuły