26 lip 2019

70 km dystansu i 5000 m przewyższenia. Tak wyglądał będzie tegoroczny Bieg Granią Tatr!

70 km dystansu i 5000 m przewyższenia. Tak wyglądał będzie tegoroczny Bieg Granią Tatr!

Już za miesiąc długo wyczekiwany Flexistav Bieg Granią Tatr.

 

Tylko 350 szczęśliwców zmierzy się z jedną z najpiękniejszych i najtrudniejszych tras biegowych w Polsce podczas Flexistav Biegu Granią Tatr. Zawody odbędą się za niecały miesiąc, w sobotę 17 sierpnia w Zakopanem. W tym roku czeka nas kilka zmian: biuro zawodów będzie znajdować się w Hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa, a meta oraz miasteczko biegowe staną w Kuźnicach, w zespole dworsko-parkowym obok Dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, który został jednym z partnerów wydarzenia.

W związku z przeniesieniem mety, trasa będzie krótsza o około 1,2 km i będzie prowadziła z Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej przez Grzesia, Wołowiec, Starorobociański Wierch na Halę Ornak, dalej przez Czerwone Wierchy na Halę Gąsienicową, Krzyżne, Dolinę Pięciu Stawów i Rówień Waksmundzką do Kuźnic. Dystans wyniesie 70 km z przewyższeniami +5000 m. Na trasie znajdować się będą dwa punkty odżywcze, w których serdecznie zapraszamy do kibicowania – przy Schroniskach na Hali Ornak i w Murowańcu. Trzeci punkt tylko z napojami usytuowany będzie na drodze do Morskiego Oka, przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Do kibicowania zaprasza też Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz Polskie Koleje Linowe na Kasprowym Wierchu.

W tym roku o każde miejsce ubiegało się prawie trzech chętnych – po raz pierwszy przekroczyliśmy liczbę 900 zgłoszeń. Na starcie zobaczymy min. zwycięzcę pierwszej edycji Przemka Sobczyka, drugiej Bartka Gorczycę oraz trzeciej – Roberta Farona, a także czołowych zawodników zawodów serii Skyrunning – bieg będzie ponownie Mistrzostwami Polski na dystansie ultra. W tej edycji wszyscy, którzy ukończą zawody w limicie czasu otrzymają medale wykonane z naturalnego tworzywa oraz bluzy „finisher” marki Dynafit. Ze względów ekologicznych na punktach odżywczych rezygnujemy z plastikowych kubków – wszystkie napoje będą nalewane do bidonów, camelbacków oraz wielorazowych kubków niesionych przez zawodników. Na „ekozachęte” zawodnicy w pakiecie startowym otrzymają wielorazowe „flaski” Dynafit ufundowane przez naszego sponsora – firmę Apotex, dystrybutora marki FlexiStav.

Na mecie ponownie stanie miasteczko biegowe oraz specjalna strefa ekologiczna z atrakcjami przygotowanymi przez TPN i markę Polar Sport, która dodatkowo ufundowała wielofunkcyjne chusty dla zawodników i wolontariuszy – będzie je można wygrać w konkursach w strefie eko. Tatrzański Park Narodowy zaprosi najmłodszych do wzięcia udziału w akcji „Zostań Przyjacielem Parku”, a dorosłych zaangażuje w akcję „Zero waste”.

Przed południem, zanim na metę dotrą pierwsi zawodnicy, rozegrane zostaną charytatywne biegi dla dzieci, z których dochód zostanie przekazany małej Indze Figurskiej chorej na SMA. Zapisy na zawody od godziny 10, wszyscy uczestnicy w wieku 4-12 lat otrzymają symboliczne medale (limit uczestników: 100 dzieci). Równolegle, przez cały dzień (w zależności od zainteresowanie) odbywać się będą warsztaty kulinarne dla dzieci. Specjaliści od zdrowego żywienia z Cukierni Gałuszka w Żywcu będą razem z dziećmi wypiekać pyszne słodkości bez użycia białego cukru, za to z wykorzystaniem różnych wartościowych mąk. Dobrowolne i dowolne opłaty przeznaczymy na leczenie chorej małej Ingi. Dla dorosłych też mamy niespodziankę – wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w Treningu Naturalnym, który kształtuje praktyczne umiejętności ruchowe człowieka. Wykorzystuje on właściwości otoczenia, interakcje z ludźmi i proste narzędzia. 

W biurze zawodów 16 sierpnia będzie można natomiast wesprzeć Fundację DKMS i w godzinach 12-19 zostać dawcą szpiku. W piątek będą też wypożyczane bezpłatnie kijki marki Leki, aż 90 par z kolekcji Trail Running w tym flagowy model Micro Trail Pro. Będzie też można kupić koszulki pamiątkowe biegu, odebrać zamówione gadżety od Halfworn czy uzupełnić batony i żele energetyczne z serii enduro na stoisku Nutrend. Stoisko z pięknymi i wygodnymi, po treningowymi ubraniami przygotuje Konsta – made in Zakopane (dla małych i dużych biegaczy), a wybór nie tylko regionalnych gadżetów zapewni Baza Tatry. Biuro zawodów znajdować się będzie w sali Rysy na poziomie -1, a na wieczorną, obowiązkową odprawę i prelekcję TPN „Leave no trace” zaprosimy do sali Gerlach.

Serdecznie zapraszamy do kibicowania na trasie zawodów 17 sierpnia 2019 roku. Do zobaczenia w Tatrach!

Więcej na www.graniatatr.pl oraz https://www.facebook.com/BiegUltraGraniaTatr/

Bieg Granią Tatr wspierają: Flexistav, Dynafit, Eutelsat, Polar Sport, Nutrend, Thule, Coca-Cola, Urząd Miasta Zakopane, Nikwax, Piekarnia Cukiernia Gałuszka, PKL oraz Hyundai i Autoneo.

fot. Piotr Dymus

Tagi: Bieg Granią Tatr bieganie impreza sport


Powiązane artykuły