21 lut 2023

3 mniej popularne doliny w polskich Tatrach. To tu odpoczniesz od tłumów!

3 mniej popularne doliny w polskich Tatrach. To tu odpoczniesz od tłumów!

Tatry to nie tylko najwyższe góry w Polsce, ale także jedno z najbardziej atrakcyjnych i co za tym idzie, często odwiedzanych miejsc na mapie naszego kraju. Z tym drugim aspektem wiąże się jednak pewna niedogodność. Otóż, wybierając się w Tatry, do popularnych turystycznie miejsc, musimy liczyć się z towarzystwem innych turystów – często tłumnym, głośnym i uciążliwym. Takich niedogodności można jednak uniknąć, obierając za cel swoich wycieczek mniej popularne miejsca, w tym trzy malowniczo położone doliny, które prezentujemy poniżej.

 

MATERIAŁ PARTNERA

Dolina Pańszczycy w Tatrach Wysokich

Tatry słyną ze swoich przepięknych dolin, spośród których wiele jest łatwo dostępnych i bardzo malowniczo położonych. Jeśli już gościliśmy w Dolinie Kościeliskiej, Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Pięciu Stawów Polskich i byliśmy niemile zaskoczeni panującym tam tłokiem i gwarem, kolejne kroki warto skierować do Doliny Pańszczycy – pierwszej z mniej znanych i co za tym idzie, znacznie rzadziej uczęszczanych przez turystów tatrzańskich dolin.

Dolina Pańszczycy to duża dolina w Tatrach Wysokich. Stanowi jedno z odgałęzień Doliny Suchej Wody Gąsienicowej, a jej nazwa pochodzi bezpośrednio od nazwiska dawnych właścicieli – rodu Pańszczyków z Białego Dunajca. Dawniej, w dolinie prowadzony był wypas, po którym ostały się szałasy i szopy. W środkowej części doliny znajduje się malowniczy Czerwony Stawek, nad którym raczej nie spotkamy tłumów turystów.

W górnej części Dolina Pańszczycy otoczona jest tatrzańskimi szczytami – górują nad nią m. in. Koszysta, Wielka Buczynowa Turnia, Orla Baszta, Skrajny Granat, a także Żółta Turnia. Przez część z nich przebiega najtrudniejszy szlak w polskich górach – słynna Orla Perć. Do Doliny Pańszczycy możemy dostać się żółtym szlakiem z Hali Gąsienicowej, który zaczyna swój bieg w pobliżu schroniska turystycznego Murowaniec.

 

Dolinka Pusta w Tatrach Wysokich

Kolejna, mniej znana i przez to rzadziej wybierana przez turystów dolina w polskich Tatrach to Dolinka Pusta. Jest częścią Doliny Pięciu Stawów Polskich i mieści się u podstawy południowej ściany Zamarłej Turni. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 0,4 km2, a na uwagę zasługuje szczególnie wysokogórska okolica z górującymi nad doliną strzelistymi szczytami Tatr Wysokich. Nazwa doliny pochodzi od scenerii, jaką znajdziemy na miejscu – dno doliny jest puste, pozbawione drzew, a za to pokryte złomami skalnymi i piargami.

Z dna doliny świetnie widoczne są takie popularne wzniesienia, jak np. Kozi Wierch, Mały Kozi Wierch i Kozie Czuby. Wzrok najbardziej przyciąga jednak Zamarła Turnia, której 150-metrowa ściana jest świetnie widoczna z Dolinki Pustej. Do tego ciekawego miejsca w Tatrach dotrzemy szlakiem z Doliny Roztoki i Pięciu Stawów Polskich lub dużo trudniejszą trasą od Hali Gąsienicowej, przez Kozią Dolinkę i Kozią Przełęcz.

 

Dolina Małej Łąki w Tatrach Zachodnich

Trzecia propozycja na wycieczkę do mniej uczęszczanej doliny w Tatrach to wyprawa do Doliny Małej Łąki. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich, jest ona łatwo osiągalna z Zakopanego – zakwaterowanie w stolicy polskich Tatr z łatwością wyszukamy natomiast za pośrednictwem portalu Nocowanie.pl. Jeśli już zatrzymaliśmy się na nocleg w najbardziej turystycznym miejscu na mapie Tatr, wyprawa do Doliny Małej Łąki będzie doskonałym sposobem na odpoczynek od tłumów!

Dolina Małej Łąki jest najmniejszą doliną walną po polskiej stronie Tatr oraz jednym z piękniejszych miejsc na ich mapie. Znajduje się w Tatrach Zachodnich, w odległości zaledwie kilku minut jazdy samochodem od Zakopanego. Jest nieduża, ale za to bardzo ładna. Z Wielkiej Polany Małołąckiej, na którą zawiedzie nas szlak prowadzący przez dolinę, możemy podziwiać przepiękne widoki na Giewont, Siodłową Turnię, Dziadka i Babkę, a także malowniczo prezentujące się zwłaszcza jesienią Czerwone Wierchy.

Tagi: Dolina Małej Łąki Dolina Pańszczycy Dolinka Pusta turyści turystyka


Powiązane artykuły