30 paź 2014

1389 kozic w Tatrach. To absolutny rekord!

1389 kozic w Tatrach. To absolutny rekord!

Pracownicy polskiego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego naliczyli 1389 kozic żyjących w Tatrach. To najlepszy wynik w historii, o ponad 200 sztuk lepszy od zeszłorocznego.

 

Już po raz 57. TPN i TANAP (Tatranský Národný Park) połączyły siły podczas liczenia zwierząt będących symbolem obu parków. Jesienny pomiar przyniósł absolutny rekord. Łącznie w Tatrach naliczono 1389 kozice, z czego 371 po polskiej stronie. W ubiegłym roku było ich 1186, a 403 z nich znajdowały się u nas. To, że nieco mniej było ich po naszej stronie granicy świadczy tylko o tym, że te kierdle (stada kozic), które żyją w rejonie przygranicznym, przeszły akurat na słowacka stronę – informuje RMF FM.

Tegoroczny wynik musi cieszyć, zwłaszcza że nie zawsze sytuacja wyglądała tak dobrze. – Jeszcze w 1999 roku w całych Tatrach mieliśmy zaledwie 241 kozic – mówi Filip Zięba, nadleśniczy w TPN.

Mała liczebność populacji sprawiła, że pracownicy obu parków narodowych rozpoczęli projekt mający na celu uratowanie tatrzańskich kozic. Praca przyniosła efekty – po 15 latach jest ich niemal sześć razy więcej!

Kozica tatrzańska (Rupicapra rupicapra tatrica) występuje jedynie w Tatrach oraz w Niżnych Tatrach na Słowacji. To najdalej wysunięta na północ populacja kozicy.
 
Źródło: www.rmf24.pl
Fot. Tomasz Zwijacz-Kozica/TPN

Tagi: badanie fauna kozica kozica tatrzańska liczenie rekord TANAP TPN


Powiązane artykuły