03 kw. 2016

02.04.2016 – górale po raz kolejny podświetlili krzyż na Giewoncie (ZDJĘCIA)

02.04.2016 – górale po raz kolejny podświetlili krzyż na Giewoncie (ZDJĘCIA)

Zgodnie z tradycją, w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II grupa Podhalańczyków podświetliła wczoraj krzyż na Giewoncie.

 

Rok w rok, 2 kwietnia grupa ochotników wchodzi na szczyt Giewontu, by dokładnie o godzinie 21:37 (godzina śmierci papieża) podświetlić stojący na nim od ponad 100 lat krzyż. Robią to, by uczcić pamięć o Janie Pawle II, który szczególnie ukochał Tatry, a przemawiając pod nimi wielokrotnie podkreślał niezwykłą rolę tego krzyża w historii i kulturze nie tylko Podhala, ale i całej Polski. „Ojcowie wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, że ten jubileuszowy krzyż patrzy w [stronę] Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. (…) nie wstydźcie się tego krzyża.” – mówił podczas wizyty w Zakopanem w 1997 roku.

Również wczoraj, w 11. rocznicę śmierci polskiego papieża, krzyż został podświetlony. Dzięki dobrej pogodzie był dobrze widoczny nie tylko z Zakopanego, ale dalszych miejscowości. Poniżej kilka zdjęć.

fot. Kamil Michoński Fotografia

fot. Kamil Michoński Fotografia

fot. Robert Górz

fot. Robert Górz

fot. Jan Byczkowski

fot. Jan Byczkowski

fot. Kuba Witos Fotografia

Tagi: Giewont Jan Paweł II krzyż papież rocznica tradycja Zakopane zdjęcia


Powiązane artykuły