Ratownicy TOPR otrzymają nagrodę „Góry Wartości”
Nagroda „Góry Wartości”, przyznawana podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego trafi do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Poniżej zamieszczamy komunikat przekazany przez Organizatorów imprezy:
„Możemy już oficjalnie ogłosić, że podczas tegorocznego festiwalu nagroda Góry Wartości (Kraków Mountain Award – Mountain Values) trafi do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nagrodę wręczymy po raz pierwszy w festiwalowej historii, doceniając ogromne zaangażowanie w pomoc niesioną w górach.
Podczas 17. KFG przyznamy po raz drugi serię nagród za osiągnięcia w skałach i górach: statuetkę Kraków Mountain Award – Lifetime Achievement, oraz nagrody Krakow Mountain Award / Krakowska Nagroda Górska – za wyczyn roku i Krakow Climbing Award – Best Season 2018 / Krakowska Nagroda Wspinaczkowa – za osiągnięcia w mijającym sezonie.
Dołączy do nich nowe, wyjątkowe wyróżnienie, odzwierciedlające uznanie górskiego środowiska dla etyki w działaniu, zasad partnerstwa i wzajemnej pomocy. Bez tych wartości wspinaczka i inne górskie aktywności straciłyby swój szczególny wymiar.
Przyznając pierwszą taką statuetkę w historii KFG nie mieliśmy wątpliwości, do kogo powinna trafić. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które obchodziło w tym roku 110. rocznicę powstania, od samego początku swojego istnienia cieszy się ogromnym uznaniem środowiska. W tym roku jednak jego działalność została dostrzeżona w szczególny sposób.
110-letnia historia pierwszej organizacji ratowniczej w polskich górach obfituje w trudne wyprawy ratunkowe, długie akcje poszukiwawcze, bohaterskie działania i – czasem zabawne, czasem bulwersujące – opowieści o niefrasobliwych turystach.
Latem tego roku w historię polskiego ratownictwa górskiego mocno wpisały się dwie akcje, wymagające olbrzymiej koordynacji i zaangażowania dziesiątek ratowników. Oni sami określili je jako jedne z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych, jakie przyszło im przeprowadzić. Z całej Polski (i nie tylko) popłynęły w ich stronę wyrazy uznania za trud włożony w skomplikowane i ryzykowne działania. Mowa oczywiście o akcji ratunkowej na Giewoncie i przełęczy Kondrackiej oraz akcji w Wielkiej Jaskini Śnieżnej.
Kiedy wczesnym popołudniem 22 sierpnia do centrali dotarła informacja o porażeniu piorunem turysty, który znajdował się w rejonie Chudej Przełączki, ratownicy nie spodziewali się jeszcze, że czeka ich najtrudniejszy dzień w historii TOPR-u. Nie mamy wątpliwości, że tak właśnie było. Nawet doświadczeni ratownicy, z wieloletnim stażem, którzy widzieli już niejedno, opisywali, że to co zobaczyli pod Giewontem, przypominało krajobraz po powstaniu albo ataku terrorystycznym. Niesamowite są opowieści pilota „Sokoła”, który w krążącej wciąż nad Tatrami burzy zwoził rannych turystów do zakopiańskiego szpitala. Najciężej poszkodowanych reanimowano na szczycie lub znoszono na Halę Kondratową, gdzie w schronisku powstał szpital polowy.
Kiedy nad Giewontem rozpętało się piekło, ratownicy byli już od prawie tygodnia zaangażowani w równie skomplikowaną akcję ratunkową w Wielkiej Jaskini Śnieżnej. Przez kilka dni próbowali dotrzeć do grotołazów uwięzionych w głębokich partiach największej polskiej jaskini, angażując wiele grup ratowników.
Po obu akcjach oczy całego środowiska zwróciły się w stronę organizacji, nie zawsze docenianej adekwatnie do swojej pracy. Beata Sabała-Zielińska, dziennikarka, autorka książki „TOPR, żeby inni mogli przeżyć”, zorganizowała społecznościową akcję #DoceńTOPR, zbierając podpisy pod petycją do premiera Mateusza Morawieckiego m.in. o podwyżkę wynagrodzeń dla ratowników zawodowych i zwiększenie liczby etatów w TOPR. Do premiera trafił dokument z ponad 26 tysiącami podpisów.
Mamy nadzieję, że krakowska nagroda będzie kolejnym ważnym wyrazem uznania, który złożymy ratownikom w imieniu górskiego środowiska.
Nagrodę Góry Wartości (Kraków Mountain Award – Values) w imieniu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odbiorą Prezes Zarządu TOPR Józef Janczy oraz Naczelnik Jan Krzysztof. Wręczenie statuetek rozpocznie się w sobotę 7 grudnia o godzinie 19:45 w głównej sali festiwalowej na Uniwersytecie Ekonomicznym.”
fot. Andrzej Mikler/TOPR