Jesienny zlot Tatromaniaków: warsztaty fotograficzne z Julitą Chudko

Jesienny zlot Tatromaniaków: warsztaty fotograficzne z Julitą Chudko

 

 

Serdecznie zapraszamy na warsztaty fotograficzne prowadzone przez Julitę Chudko, zwyciężczynię konkursu „Tatrzańska jesień” oraz laureatkę wielu innych nagród fotograficznych. Zdjęcia Julity obejrzeć możecie na stronie www.julitachudko.pl, Trekking and climbing photography by Julita Chudko oraz Julita Chudko Photography +

 

Tytuł warsztatów: „Sztuka patrzenia”

 

Liczba miejsc: max. 8

Koszt warsztatów: 150 zł/os.

(do ceny doliczyć należy do 10 zł na powrót busem z Kuźnic do Kościeliska, zależnie od liczby osób)

 

PROGRAM I ZAGADNIENIA:

 

Piątek, 14.10.2016

Przyjazd, zakwaterowanie obiektach noclegowych

19:00 – 21.00

Pokaż nam swoje zdjęcia i powiedz kim jesteś

Każdy uczestnik pleneru powinien zaprezentować w formie elektronicznej sześć swoich najlepszych fotografii (niekoniecznie o tematyce górskiej), do merytorycznej oceny prowadzącej i  uczestników. W trakcie prezentacji każdy będzie mógł powiedzieć kilka zdań na swój temat oraz swoich zainteresowań fotograficznych. Na podstawie prezentowanych zdjęć wyjaśnione zostaną zasady trójpodziału, mocnych punktów, posługiwania się perspektywą oraz inne kwestie.

Prowadząca warsztaty pokaże kilka swoich bardziej kreatywnych fotografii i wyjaśni jak zostały wykonane.

Przygotowanie aparatów do pleneru, sprawdzenie ich ustawień

21.00 ognisko i integracja

Sobota, 14.10.2016

Śniadanie w miejscu zakwaterowania

Wycieczka fotograficzna na trasie: Kasprowy Wierch- Świnica – Kasprowy Wierch lub Beskid (zachód słońca) – Kuźnice

Zbiórka o 13.00 na Kasprowym Wierchu ( uczestnicy mogą wjechać kolejką na Kasprowy Wierch – koszt 48 zł lub wejść pieszo) – wycieczka fotograficzna na Świnicę (2301 m.), która oferuje rozległe widoki we wszystkich kierunkach  (osoby obawiające się ekspozycji mogą poczekać na grupę na Świnickiej Przełęczy lub na Skrajnej Turni). Powrót tą samą trasą na Beskid lub Kasprowy Wierch gdzie ok 18.00 będziemy fotografować zachód słońca.
Zejście zielonym szlakiem przy czołówkach do Kuźnic.
Ok. 20.30 powrót busem do Kościeliska.

21.00 Obiadokolacja, ognisko i integracja uczestników

Celem uczestników powinno być stworzenie reportażu z tego dnia. Będziemy więc fotografować nie tylko górskie szczyty ale i dokumentować z bliska tatrzańską roślinność, detale,  fotografować siebie nawzajem, tworzyć portrety bliskie i dalekie.

Porozmawiamy  na temat specyfiki fotografii górskiej i jej różnych aspektów: przygotowanie do akcji fotograficznej w różnych górach w Polsce i za granicą, – wybór miejsca pleneru, – sprzęt fotograficzny – jak wybrać, co zabrać, – obiektywy – jaka ogniskowa jest potrzebna do uzyskania zaplanowanego efektu;-  jak się ubrać na plener, – fotografowanie w zależności od pór roku, – pogoda i kalendarz astronomiczny, – różne tematy w fotografii górskiej, – człowiek w krajobrazie górskim jako temat fotografii – kreatywne podejście do wykonywanych zdjęć.

Ponadto poruszone zostaną takie tematy jak:
– podstawowe pojęcia w fotografii: czas naświetlania, przysłona, głębia ostrości, pomiar światła, ISO, – RAW czy JPEG; – tryby pracy aparatu i jego menu – praktyczne informacje
– kadrowanie czyli budowa kompozycji zdjęcia w praktyce; – zasada trójpodziału w praktyce, pierwszy plan,mocne punkty itd.) ; – wybór perspektywy i punktu widzenia; – ostrość i głębia ostrości; – autofocus, ostrzenie manualne; – czas naświetlenie ; – zastosowanie filtrów w fotografii.

Do zabrania:

– sprzęt fotograficzny: aparat (najlepiej lustrzanka cyfrowa bądź kompakt awansowany czyli posiadający co najmniej jeden z trybów: M, AV lub TV); w ramach możliwości różne obiektywy i filtry (co kto posiada), zalecany statyw i wężyk spustowy, zapasowe baterie lub akumulatory do aparatu
– prowiant we własnym zakresie (woda lub termos z herbatą, kanapki, słodycze) na całodzienną wycieczkę,
– wygodny strój (polar, kurtka nieprzemakalna na wypadek chłodniejszej pogody czy wiatru), odpowiednie obuwie,
– obowiązkowo czołówka lub latarka
– polecane mini karimaty do siedzenia

Niedziela, 15.10.2015

Uczestnikom proponuję samodzielną poranną wycieczkę fotograficzną Doliną Kościeliską do Wąwozu Kraków lub na Przysłup Miętusi

Śniadanie w miejscu zakwaterowania

11:00 – 15:00 – praca przy komputerze (w tym przewidziane przerwy) i rozmowy na temat fotografii. Uwaga: prosimy o zabranie własnych komputerów.

Część I – Mam zdjęcie i co dalej?
– jak katalogować i archiwizować swoje zdjęcia
– programy graficzne do obróbki zdjęć
– podstawy korzystania z programu graficznego Lightroom (struktura i funkcje programu, import i eksport zdjęć, korekta zdjęcia krok po kroku)\

Część 2
– udostępnianie zdjęć w internecie, ( gdzie, jak i po co?)
– drukowanie zdjęć, aspekty z tym związane
– przygotowanie wystawy fotograficznej

Część 3 Jak zarabiać na swoim hobby

– jak zostałam zawodowym fotografem
– jak się ma fotografia górska do fotografowania ludzi
– jak sprzedawać swoje zdjęcia w Internecie i nie tylko
– blaski i cienie zawodu fotografa
– słów parę o fotografii sportowej i innej

Osoby, które przywiozą ze sobą laptopy i zdążą przygotować kilka zdjęć z pleneru na Kasprowym będą mogły je zaprezentować

Słów kilka od prowadzącej:

„Nie ukrywam, że moje zdjęcia robię w sposób mocno intuicyjny, nie jestem maniakiem technicznych ustawień, mój ulubiony tryb fotograficzny to Program, rzadko zabieram w góry statyw, nie czytam artykułów na temat nowinek sprzętowych… Tak więc proszę by nie zapisywały się do mnie osoby, które już bardzo dobrze opanowały obsługę swego aparatu i chcą jeszcze bardziej zgłębić techniczne aspekty jego obsługi, mogę wam nie pomóc.

Zapraszam natomiast początkujących oraz bardziej zaawansowanych miłośników aparatów, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat fotografii górskiej i nie tylko, chcą porozmawiać o górach i fotografii, chcą poznać innych pasjonatów swojego hobby i spędzić czas w pięknych jesiennych Tatrach. Będziemy patrzeć tak, by widzieć to, co warto utrwalić nie tylko w swej pamięci. Będziemy o tym patrzeniu i widzeniu rozmawiać i się go uczyć…

Chętnie podzielę się z wami moimi doświadczeniami zdobytymi w czasie trekkingu lub wspinaczki w polskich górach oraz tych zagranicznych ( m.in. w Alpach, w Norwegii, na Bałkanach i w Maroku).

Pracuję na aparatach marki Canon i obiektywach Tamron – uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z mojego sprzętu w celach porównawczych.

Zapraszam!”

UWAGA:
W przypadku złych warunków pogodowych trasy i program plenerów zdjęciowych mogą ulec zmianie. Wówczas więcej czasu poświęcone zostanie na prelekcje, konsultacje i zajęcia przy komputerze.
 
Organizator nie bierze odpowiedzialności za warunki pogodowe, tj. „brak” wschodu lub zachodu słońca, ogólne słabe warunki fotograficzne. Decyzja o ewentualnych zmianach trasy lub rezygnacji z wyjścia w góry należy do prowadzącej.

Bieżącym modyfikacjom ulegać mogą także dokładne ramy godzinowe podanych punktów programu.

 

Aby zapisać się na ten dodatek, odwiedź TĘ STRONĘ, wykup pakiet podstawowy (nr 1 lub 2), a następnie wykup DODATEK 3.